Yzop lekársky - Hyssopus officinalis

Liečivý, aromatický, ozdobný aj medonosný, taká je "dvojročka"  yzop lekársky. Názov pochádza z hebrejského esolh, čo znamená horká bylina. Dospelá rastlina vytvára husto rozkonárený poloker, ktorý kvitne od júla do septembra tmavými modrými a fialovými kvetmi, zriedka bielymi a ružovými, a dokáže výrazne spestriť letné trvalkové záhony.

Yzop lekársky je nenáročná stredomorská liečivá rastlina, ktorá nevyžaduje veľa. Stačí jej slnečné stanovisko, málo vlahy a kamenistá pôda s dostatkom vápnika. Prezimuje vonku, netreba ju však nízko strihať, aby nevymrzla. Rozkvitnuté nedrevnaté stonky s listami sa zberajú ráno po uschnutí rosy. Stonky je vhodné natenko rozložiť a nechať v tieni prirodzene vyschnúť.

Yzop obsahuje

  • taníny
  • flavonoidy
  • horčiny
  • silice
  • vitamín C

Účinky yzopu lekárskeho na naše zdravie

Yzop sa využíva v ľudovom liečiteľstve a aj v kuchyni ako korenina pri príprave polievok, šalátov, omáčok, mäsa alebo pri príprave bylinných likérov. Vyznačuje sa príjemnou korenistou vôňou, ale jemne horkou chuťou.

Využitie 

Vnútorne yzop pôsobí na organizmus čistiaco, posilňujúco, protizápalovo, sťahujúco a proti kŕčom. Má priaznivý vplyv na choroby dýchacích ciest (kašeľ, astma, zápal priedušiek, bolesti hrdla), uľahčuje vykašliavanie hlienov, stimuluje trávenie a vylučovanie žalúdočných štiav, reguluje menštruačný cyklus, zabraňuje nadmernému poteniu, odstraňuje nafukovanie, tlmí kŕčovité bolesti brucha, má močopudné účinky, zvyšuje chuť do jedla a znižuje krvný tlak. Pôsobí dezinfekčne až antibioticky i na zápaly močového traktu.

Čo sa týka vonkajšieho použitia, priaznivé účinky yzopu lekárskeho sa prejavia pri kloktaní ústnej dutiny, pri kúpeľoch alebo pri čistení rán a urýchlení ich hojenia. Rovnako dobre poslúži pri bodnutí hmyzom alebo na upokojenie svrbiaceho ekzému. Vňať yzopu pridávame aj do mastí pre zmiernenie chronického ekzému. 

Čaj pri chorobách dýchacích ciest*

10 g vňať yzopu
10 g listy skorocelu
10 g listy podbeľa
10 g listy pŕhľavy
10 g listy sladovky
30 g semeno anízu
30 g kvety slezu
30 g kvety divozela
100 g koreňa ibiša
Štipka bylinnej zmesi sa sparí hrnčekom horúcej vody, nechá sa prejsť varom, odstáť 10 minút a precedí sa. Pije sa ráno a večer.

Nežiadúce účinky
Užívanie nie je vhodné pre deti do 3 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy. Vo vyšších dávkach môže spôsobiť kŕče.

ZDROJ:
*MUDr. HRUŠKA, Blahoslav. 2015. Ako sa liečiť rastlinami. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2015.
AUTOR:  Veve a Lulu, Bioecologika 




Súvisiace produkty