Často sa stretávame so stavmi úzkosti, náhleho smútku, alebo beznádeje. Sprievodnými znakmi takéhoto psychického vyčerpania je neustály tok negatívnych myšlienok a nespavosť. Pomôcť si viete aj doma v kuchyni tak, že si pripravíte tonikum pre nervový systém, ktorý upokojuje, harmonizuje a rozjasňuje myseľ. Tri druhy bylín, harmanček, valeriána a ľubovník vzájomne podporujú svoje pôsobenie, a v akútnom stave napomáhajú symptomaticky zjednodušovať náhle stavy duševnej nerovnováhy, ktorá nám  nie je cudzia najmä v tomto období lockdownu. Ak nemáte svoje byliny, môžete si ich  jednoducho zakúpiť v akejkoľvek lekárni. Podľa našich skúseností sú to druhy, ktoré sú ľahko dostupné. 

POTREBUJEME 

30 G valeriána 

30 G rumanček kamilkový 

30 G ľubovník bodkovaný 

250 G  medu, alebo cukru 

600 ML  vody 

100 ML brandy 

POSTUP

Byliny vsypeme do hrnca, zalejeme prevarenou vodou a prikryjeme. Necháme lúhovať 20 minút a následne silný výluh scedíme. Pridáme med, alebo cukor a na miernom ohni zahrievame (redukujeme) asi 15 minút, kým nám sirup nezhustne. Nezabúdajte na premiešavanie. Odstavíme a necháme vychladnúť. Na koniec pridáme brandy a dobre premiešame. Sirup nalejeme do tmavej fľašky. Sirup skladujeme v chladničke. 

UŽÍVAME 

Sirup je bezpečný na bežné užívanie. Užívame podľa potreby 1-3 PL (polievkové lyžice)  denne, ideálne podvečer, alebo večer. Sirup je vhodný pre deti od 6 rokov v dávkovaní 1-2 ČL (čajové lyžičky). Ak máte obavu z brandy v sirupe, môžete sirup podávať v teplom čaji, aby sa alkohol trošku odparil. 


autor: daniela viskupič

foto: pexels.com, archív Naša Bylinkáreň

media
media
media
media
media
media
Súvisiace produkty