Rimbaba obyčajná - Tanacetum parthenium

Rimbaba je aromatická trvácna rastlina, ktorá je vzhľadom veľmi podobná margarétam a zaraďuje sa do čelade astrovité. Jej názov pochádza z latinčiny zo slova febrifugia, čo vlastne znamená redukcia horúčky. V alternatívnej medicíne má jej využitie dlhoročnú tradíciu, špeciálne už medzi ranoeurópskymi bylinkármi sa zvykla nazývať aj ako stredoveký aspirín.

Používa sa nielen na liečbu horúčky, ale aj migrénových bolesti hlavy, reumatoidnej artritídy, bolesti žalúdka, zubov, pri bodnutí hmyzom a problémoch s neplodnosťou, menštruáciou alebo počas pôrodu. K jej hodnotným farmakologickým vlastnostiam patria protizápalové a protiparazitické účinky alebo schopnosť pôsobiť antispazmoliticky (protikŕčovo).

Partenolid a jeho vplyv pri migréne

Medzi účinné látky rimbaby patria éterické oleje, okrem iného s gáfrom a octanom chryzantenylovým, seskviterpénlaktóny (najmä partenolid) a flavonoidy (napríklad tanetín) [1]. Významnou je najmä schopnosť partenolidu inhibovať receptory serotonínu, čo skúmala štúdia [2] ktorá potvrdila tiež schopnosť partenolidu zabrániť krvným doštičkám v uvoľňovaní zápalových molekúl, zastaviť rozšírenie krvných ciev v mozgu (vazodilatáciu) a zastaviť kŕče hladkého svalstva. Všetky tieto faktory majú súvis s migrénou, ktorej reálna príčina dosiaľ nie je známa, ale časť lekárov sa domnieva, že k bolestiam dochádza stiahnutím a následným prudkým rozšírením mozgových ciev. Táto drastická zmena môže vyvolať uvoľnenie chemických látok spôsobujúcich bolesť a zápal a práve tie dokáže partenolid v rimbabe potláčať. Preto účinkuje skôr ako prevencia, ale nedosahuje až tak výrazné výsledky pri prebiehajúcom záchvate migrény.

Viacero štúdií [3] realizovaných v posledných rokoch, na skupine celkovo 561 respondentov, rozdelilo ľudí do jednotlivých kategórií užívajúcich 1 až 3 – krát denne extrakt z rimbaby alebo placebo. Tí, ktorí užívali placebo pociťovali zvýšenie frekvencie a intenzity bolesti hlavy, zatiaľ čo tí, ktorí užívali rimbabu nemali záchvaty migrény tak často a ich prejavy a sprievodné symptómy (nevoľnosť, zvracanie, závrate) boli miernejšie.

Iné účinky rimbaby obyčajnej

Aj keď hlavné účinky rimbaby sa spájajú predovšetkým s liečením migrény, jej využite je naozaj širokospektrálne. Dokonca sa uplatní i pri zápaloch ústnej dutiny, pri zle sa hojacich ranách a kožných ochoreniach, pri uštipnutí hmyzom alebo pri tinituse. Perorálne podanie extraktu z rimbaby viedlo k významným antinociceptívnym a protizápalovým účinkom. Skúmal sa tiež potenciál tejto rastliny pri liečbe reumatoidnej artritídy, no na potvrdenie prínosu sú potrebné ďalšie štúdie [4].

Testovanie účinnosti extraktu rimbaby na kontrolu akútnej a pretrvávajúcej bolesti vyvolanej rôznym pôvodom overili dva hydroalkoholické extrakty získané z kvetov a listov rimbaby. To prinieslo záver, kedy v modeli osteoartritídy podanie kvetového extraktu injekciou významne zvýšilo prah bolesti vrcholiaci 30 minút po liečbe. Extrakt bol účinný i pri neuropatickej bolesti vyvolanej chemoterapiou. Precitlivenosť vyvolaná opakovanou liečbou protirakovinovým liekom s účinnou látkou oxaliplatin a antivírusovým dideoxycytidínom sa významne znížila už po jednej injekcii extraktu z kvetu rimbaby. Extrakt z listov v tomto prípade vykazoval menšiu účinnosť. Extrakt z kvetu rimbaby sa však prejavil ako účinný prostriedok na tlmenie bolesti pri akútnych, zápalových, artikulárnych a neuropatických bolestiach. A preto sa ukazuje ako prirodzená stratégia potenciálne vhodná na liečbu rôznych druhov bolesti [5].

Neodporúča sa užívanie rimbaby tehotným a dojčiacim ženám, pri dlhodobom užívaní čerstvých listov sa ojedinele môžu vyskytnúť afty a zápaly ústnej sliznice alebo pri styku s pokožkou môže vyvolať alergickú reakciu v podobe vyrážky.


ZDROJ:
[1] Liečivé rastliny. 2010. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 431 s. ISBN 978-80-7360-589-6.
[2] Anil Pareek, Manish Suthar, Garvendra S Rathore, Vijay Bansal. Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review. (2011).
[3] Monitoring Editor: Cochrane Pain, Palliative and Supportive Care Group, Barbara Wider, Max H. Pittler, Edzard Ernst. Feverfew for preventing migraine. (2015).
[4] SIMMONDSOVÁ M. a kol. Herbár liečivých rastlín. 2018. Bratislava: IKAR, a.s. - Príroda, 192 s. ISBN 978-80-551-6148-8. [5] Lorenzo Di Cesare Mannelli, Barbara Tenci, Matteo Zanardelli, Et. al. Widespread

autor: bioecoligika
foto: blog.sionetnature.com




Súvisiace produkty