Propolis poznáme od nepamäti. Jeho liečivé vlastnosti denne obletujú svet a nemali by sme naňho zabúdať, aj keď trh valcujú rôzne superpotraviny a výživové doplnky. Príroda nám dala tento dar, a je potrebné si ho pripomínať. Propolis by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Dnes je ho nedostatok, lebo naši včelári sa trápia s nešetrnými postrekmi, a včiel je každý rok menej. Včely propolis produkujú zo živicových látok niektorých drevín (najčastejšie je to topoľ, pagaštan konský, breza, jelša, vŕba, či jaseň ... ). Tiež ho dokáže tvoriť z peľových balzamov kvetov. Včely túto látku využívajú pre spevnenie plástov, resp. úľov. Propolis vzniká z gréckeho slova „mestské opevnenie“. Z týchto plástov ich včelári zoškrabujú a zalievajú liehom pre výrobu tinktúry.

Obsahové látky sú veľmi rôzne a záleží na tom, v akej oblasti sa včely nachádzajú, alebo aké zdroje majú dostupné. Preto je aj pre nás prirodzené a dôležité, aby sme užívali propolis, ktorý je nám prirodzený, a je z našich zemepisných šírok. Iné zloženie má propolisová hmota v Brazílii, iné v Číne a v Európe.
U nás je prítomný vosk, silice živice a peľ. Z ďalších látok sú to aormatické aldehydy, kyselina škoricová, kávová, ferulová, benzoová... . Nachádzajú sa tu tiež minerálne látky, ako meď, železo, zinok, draslík, vápnik, kremík, a iné. Žlté farbivo chryzín, ktoré má dezinfekčné účinky.*

ČO JE PROPOLIS
Germicídum (má dezinfekčné účinky)
Antivirotikum (pôsobí proti vírusom)
Fungicídum (pôspbí proti plesniam)
Baktericídum (pôsobí proti baktériám)
Antiflogistikum (protizápalový)
Antitoxikum (pomáha viazať toxicitu)
Dermatikum (regeneruje pokožku)
Stomatologikum (vhodný pri liečení ústnej dutiny)


VYUŽITIE

Propolis ničí baktérie, vírusy a plesne a zastavuje ich rast. Využíva sa pri liečbe infekčných kožných ochorení, najmä nehojacich sa plesňových a bakteriálnych infekcií. Ukázalo sa, že propolis dokáže aktivovať týmus (orgán lymfatickej sústavy), ktorý je významný pre imunitu a hormonálnu rovnováhu. Pomáha pri aftách, tonzilitíde, dezinfikuje ústnu dutinu po zákrokoch a tlmí bolesť. Potvrdila sa aj liečba erózie krčka maternice, pri ktorej sa aplikuje propolis v podobe masti.
Vnútorné užívanie propolisu povzbudzuje organizmus, čistí ho a upravuje hodnoty minerálov, keďže ich prirodzený obsah je dosť pestrý. Rovnako stimuluje chronicky vyčerpaný organizmus a výrazne ho regeneruje. Pri zápaloch žalúdka a vredoch dvanástnika je propolis rovnako účinný. Aplikuje sa však v bezliehovej forme, ideálne je vyrobiť si propolisové maslo.
Ďalej vieme propolis využiť pri vysokom krvnom tlaku, zvýšenej hodnote cholesterolu, pri všetkých formách oslabenej imunity, prostaticých ťažkostiach, zápaloch močových ciest, oparoch, popáleninách, bradaviciach a kurích okách. . .

RECEPTY


Propolisové maslo
Potrebujeme:
100 G čerstvého propolisu, alebo propolisového prášku
800 G masla

Postup:
Maslo rozpustíme vo vodnom kúpeli pri nízkej teplote. Vložíme propolis a postupne miešame, kým sa obe zložky nespoja. Potom maslo vlejeme do plytkej nádoby a necháme zachladiť. Užívame malé kocky o veľkosti 1x1 cm 4-5x denne pred jedlom.

Propolisová tinktúra
Potrebujeme:
100g propolisu, alebo propolisového prášku
1 L silného, kvalitného bieleho alkoholu

Postup:
Do tmavej fľaše zalejeme propolis alkoholom a za občasného miešania macerujeme asi 3 týždne. Potom necháme propolis sadnúť. Užívame 3x denne 30 kvapiek v akútnom stave, alebo 1x denne 30 kvapiek preventívne. Propolis pri užívaní vždy riedime s vodou.Zdroje: Recent trends and important developments in propolis research
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1062152/
*MIKA Karol, Fytoterapia z pera lekára, Osveta, 2016
JONÁŠ Josef, KUCHAŘ Jiŕí, Svet prírodných antibiotik, Eminent, 2014


autor: Daniela Viskupič 

media
media
media
media
Súvisiace produkty