Hluchavka biela - Laminum album

Hluchavka biela je nenáročná a trvácna bylinka, ktorej lístky sa nápadne podobajú pŕhľave, ale nespôsobujú nepríjemné popŕhlenie. U nás sa považuje skôr za burinu, napriek tomu má viacero pozitívnych účinkov, pre ktoré sa oplatí zbierať kvitnúcu vňať (od mája do septembra) a dokonca jej mladé lístky sa skoro na jar dajú použiť i do šalátov alebo polievok, pretože sú dobrým zdrojom vitamínu A.

Počas kvitnutia je hluchavka významnou medonosnou rastlinou, ktorá láka najmä včely a vyskytuje sa na vlhkých a na živiny bohatých pôdach.

Hluchavka obsahuje

  • glykozidy
  • flavonoidy
  • triesloviny
  • slizy
  • saponíny

Účinky hluchavky bielej na naše zdravie
Protizápalové, diuretické, sťahujúce, antispasmotické, dezinfekčné a močopudné účinky z nej robia univerzálnu bylinku, ktorú možno využiť na vnútorné aj vonkajšie použitie.

V ženskom organizme hluchavka biela nájde uplatnenie v podstate už od puberty až po menopauzu. Pomáha pri bielom výtoku, silnom menštruačnom krvácaní, nepravidelnom menštruačnom cykle, zmierňuje kŕče, posilňuje maternicu, pomáha zvládnuť zápal vaječníkov. Môže sa tak zdať, že jej najznámejšie využitie sa spája s chorobami ženských pohlavných orgánov, ale rovnako dobre účinkuje aj pri problémoch s prostatou či močovými cestami.

Hluchavka je prospešná tiež pri tráviacich problémoch, pri plynatosti, hnačke, chudokrvnosti, nespavosti i ochoreniach dýchacích ciest. Napríklad hluchavkový čaj pôsobí expektoračne, čím uľahčuje vykašliavanie, ale aj upokojuje zápal sliznice úst a hltanu.

Obsah slizov a trieslovín, aj protizápalovo pôsobiacich iridoidov by mohol vysvetľovať použite pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, podráždení slizníc, kataroch dýchacích ciest ľahších zápaloch slizníc ústnej dutiny a pažeráka a povrchových kožných zápaloch. [1] Práve vďaka protizápalovým účinkom pomáha koži zvládnuť ekzém, akné, hemoroidy a nehojace sa rany.

V týchto prípadoch sa môže využiť ako kúpeľ alebo zábal. Stačí použiť 5 ČL sušených kvetov hluchavky a 200 ml vody, zapariť vriacou vodou a nechať 10 minút odstáť. Do teplého namočiť utierku, zľahka vyžmýkať a priložiť na postihnuté miesto. Ovinúť ďalšou utierkou a nechať pôsobiť 15 minút. [2]

Štúdia z roku 2013 zároveň potvrdila antimikrobiálnu aktivitu etanolového extraktu z podzemku hluchavky bielej proti baktériám Bacillus cereus a Staphylococcus aureus. Metanolový a etanolový extrakt z listov hluchavky  (tinktúra) dokonca preukázal ešte širšie spektrum antibakteriálnej aktivity, pričom účinkoval aj na baktérie Bacillus subtilis, Enterobacteraerogenes, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Micrococcus luteus, Proteushauseri, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica, Staphylococcus epidermidis. [3] Tie môžeme nájsť v dýchacom, tráviacom, močovom ústrojenstve alebo na koži.

ZDROJ:
[1] Liečivé rastliny. 2010. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 251 s. ISBN 978-80-7360-589-6.
[2] Moja domáca lekárnička z bylín. 2017. Foni book, s. r. o., 71 s. ISBN 978-80-89637-73-7.
[3] Zhenya P. Yordanova. Miroslava K. Zhiponova. Et al. Revealing the reviving secret of

autor: bioecologika

Súvisiace produkty