Keď ide o lásku, už od dávnych dôb sa ľudia spoliehali aj na čarovnú moc mágie a liečivých rastlín. V magické dni roka ich zbierali a v iné zasa používali pri svojich rituáloch. Staré pravidlá tvrdia, že moc určitej byliny možno posilniť, ak sa zbiera v tom dni a týždni, ktorý sa spája s jej planétou.

Bohyňa lásky a krásy je Venuša a piatok je ten deň, ktorý je jej venovaný. Jej predchodkyňou bola germánska bohyňa Freya, od ktorej sa odvodzuje nemecký názov piatku Freitag. Venuša sa vyznačuje náklonnosťou, zmyslom pre prirodzenosť a harmóniu. Ochraňuje lásku, milujúce bytosti a ukazuje, čo ľudí navzájom spája. [1] Ak sa na svet v piatky pozrieme Venušinými zamilovanými očami, zistíme, že láska je to, čo lieči a s pomocou liečivých bylín dosiahneme prospešné výsledky pre zdravie a city v harmonickom súlade. So šálkou nášho voňavého a hrejivého čaju JE TO LÁSKA  sa dá objaviť niečo krásne a láskavé v každom dni.

Aká je sila bylín lásky?

Ruža voňavá (lat. Rosa odorata) je považovaná za symbol lásky a zároveň v starodávnom bylinkárskom zmysle za „srdečnú“ bylinu. Pôsobí totiž aj tak, že posilňuje srdce, vyrovnáva myseľ, odstraňuje podráždenosť, strach, úzkosť a vyčerpanie. Čerstvé aj sušené ružové lupienky sa dajú využiť pri príprave čaju alebo harmonizujúceho kúpeľa s opojnou sladko – kvetinovou vôňou.

Éterický ružový olej je jeden z najdrahších a najvzácnejších olejov na svete. Je to doslova prírodný zázrak, ktorý blahodarne pôsobí na pokožku a na myseľ, dodáva pocit sebavedomia a pomáha v boji proti depresii. Jeho vôňa pôsobí ako afrodiziakum a navodzuje pocit radosti a šťastia.

Čo sa týka antidepresívnych účinkov ruže, podľa štúdie [2] vykazuje túto aktivitu vďaka zníženiu peroxidácie lipidov a zvýšením antioxidantov v mozgovej kôre, čím pomáha v boji proti depresii, ktorá je jedným z dôvodov zníženého libida. Potvrdilo sa tiež, že éterický olej z ruže pomáha s počtom a pohyblivosťou spermií a produkciou testosterónu. V randomizovanej štúdii boli 2 skupinám mužských pacientov denne podávané dávky buď 2 ml zmesi, ktorá obsahovala 17 mg citronelolu z esenciálneho oleja z ruže alebo 2 ml olejovo – vodnej zmesi placeba s identickou vôňou a vzhľadom. Výsledkom po podaní zmesi z éterického oleja z ruže bolo po 8 týždňoch zlepšenie sexuálnych funkcií a tiež pokles príznakov depresie [3].

Jahoda obyčajná (lat. Fragaria vesca) patrí k trvácnym bylinám, ktoré majú schopnosť pomôcť liečiť rôzne choroby. Popri iných účinkoch, však môžeme vyzdvihnúť najmä fakt, že prípravky z listov jahody pozitívne vplývajú na srdce [4]. Jahoda je významným zdrojom draslíka a vďaka tomu rozširuje cievy a tým znižuje krvný tlak, spomaľuje srdcový rytmus a zväčšuje amplitúdu srdcových úderov, čo sa dá oceniť aj pri stavoch začiatočnej zamilovanosti. Okrem toho, vysoký obsah antokyánov (silných antioxidantov) v jahodách môže hrať dôležitú úlohu pri znižovaní zápalových procesov a oxidačného stresu, či dokonca pri zlepšovaní nášho cholesterolového profilu.

Relax, pohoda, upokojenie a navodenie harmónie sa najčastejšie spájajú s účinkami levandule úzkolistej (lat. Lavandula angustifolia). Vdychovanie éterického levanduľového oleja bolo súčasťou výskumu, kedy 40 pacienti po operácii srdca vykazovali lepšie výsledky systolického aj diastolického krvného tlaku a aj srdcovej frekvencie [5].
Podobne ako levanduľa pozitívne na srdce pôsobí aj jazmín pravý (lat. Jasminum officinale). Už tisícročia sa ale považuje za účinné afrodiziakum, pričom jeho mimoriadne voňavé kvety sa používajú na výrobu oleja a podľa starej tradície sa viažu aj do svadobných kytíc v Taliansku. Jazmínová vôňa otvára srdce, upokojuje nervy, povznáša náladu, dodáva optimizmus a radosť do života. Šíri okolo seba vôňu, ktorá akoby človeku dávala krídla a vlievala mu do žíl ľahkosť [6].


ZDROJ:
[1] KOCHOVÁ H. Y., STUMPFOVÁ U. Astrológia rastlín. 2017. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 86 s. ISBN 978-80-7451-578-3.
[2] Mohaddese Mahboubi. Rosa damascena as holy ancient herb with novel applications. (2015).
[3] Vahid Farnia, Mehdi Shirzadifar, Et al. Rosa damascena oil improves SSRI-induced sexual dysfunction in male patients suffering from major depressive disorders: results from a double-blind, randomized, and placebo-controlled clinical trial. (2015).
[4] SIMMONDSOVÁ M. a kol. Herbár liečivých rastlín. 2018. Bratislava: IKAR, a.s. - Príroda, 86 s. ISBN 978-80-551-6148-8.
[5] Armaiti Salamati, Soheyla Mashouf, Faraz Mojab. Effect of Inhalation of Lavender Essential Oil on Vital Signs in Open Heart Surgery ICU. (2017).
[6] KOCHOVÁ H. Y., STUMPFOVÁ U. Astrológia rastlín. 2017. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 142 s. ISBN 978-80-7451-578-3.

autor: bioecologika

media
media
media
media