Burina, ktorú s radosťou trháme v záhrade, lebo kvôli jej plytkému koreňovému systému nám to ide ľahko. Kedysi sa pestovala v celej Európe ako liečivá rastlina, no dnes sa v domácej liečbe využíva už menej. Jej liečebné účinky sa zužitkovávajú najmä v Indii a Japonsku. Celá rastlina je bezpečná na užívanie, jej listy sú podobné špenátovým listom, využitím, aj zložením.

Mrlík je
Antiflogistikum (protizápalový)
Analgetikum (proti bolesti)
Antibiotikum
Antireumatikum
Afrodiziakum
Cholagogum (podpora vylučovania žlče)
Amarum (podporuje chuť do jedla a vylučovanie tráviacich štiav)
Antimykotikum (protiplesňové účinky)
Antispazmolitikum (uvoľňuje kŕče)
Diuretikum (močopudný)

Obsahuje
Kyselinu askorbovú
Fenoly
Taníny
Saponíny
Kyselinu fytovú
Alkaloidy
Flavonoidy
Silice
Proteíny
Vitamíny
A iné

Využitie
Reumatizmus
Dna
Artritída
Kardiovaskulárne ťažkosti
Bakteriálne zápaly
Bodnutie hmyzom
Popáleniny
Plynatosť
Rakovina prsníka

Vyrábame
Používame najmä v kuchyni
Tinktúru
Zápar
Obklady

Používame
Mrlík sa v minulosti používal najmä ako potravina. Podobne ako špenát. Do šalátov, polievok, alebo ako príloha. Jeho semená sú jedlé a ak poznáte quinou a používate ju, vedzte, že je to semeno z jedného z druhov mrlíku. Preto semeno z mrlíku bieleho môžete používať rovnako. Pri vyhodnocovaní alkoholového extraktu z mrlíku sa zistilo, že vrámci skúmaných baktérií najviac pôsobí na Staphylococus aureus, teda zlatého stafylokoka. Ďalej úspešne ničí kmeň Escheria coli a okrem iného aj Salmonela typimurium. V štúdii sa udávajú priaznivé účinky aj pri nádorovom ochorení prsníka, práve kvôli stimulácii estrogénu. Rovnako má význam užívať mrlík pri reprodukčných výzvach.
Pri popáleninách prikladáme čerstvé rozdrvené listy. V Indii sa bylina využíva najmä pri zápchach a odvodňovaní. Z listov mrlíku si môžete urobiť čerstvý čaj, alebo si listy môžete usušiť. Ideálna doba zberu je v letných mesiacoch.

Negatívne účinky
Pri nadmernej konzumácii semien sa preukázal negatívny účinok v súvislosti s pobytom na slnku. Vznikajú kožné iritácie a opuchy.
Mrlík sa neodporúča pacientom, ktorí medikamentózne stimulujú zrážanlivosť krvi a pacientom po operáciách. Kontraindikácia je tiež tehotenstvo a dojčenie. Mrlík nepodávame deťom do 6 rokov.zdroj:

Ali Esmail Al-Snafi. / Vol 5 / Issue 1 / 2015 /10-17.
e-ISSN 2249 - 7749
Print ISSN 2249 – 7757
THE CHEMICAL CONSTITUENTS AND PHARMACOLOGICAL
EFFECTS OF CHENOPODIUM ALBUM - AN OVERVIEW
Ali Esmail Al-Snafi
Department of Pharmacology, College of Medicine, Thi qar University, Iraq
media
Súvisiace produkty