V parkoch, v lesoch alebo aj v záhradách, na všetkých týchto miestach je breza dobre viditeľná už z diaľky. Patrí k stromom neomylne rozpoznateľným už na prvý pohľad, a to najmä preto, že vyniká štíhlosťou, svetlou kôrou s popukanými tmavými škvrnami a ostrými zúbkovitými listami. V mytológii sa breza považuje za posvätný strom, Germáni ju spájali s hromovládcom Thorom, pretože chránila pred úderom blesku.

 

Detoxikácia brezou pre zdravie a krásu

Asi prvé, čo nám v súvislosti s brezou napadne sú jej účinky na vlasy (nápomocná je najmä pri vypadávaní vlasov alebo pri lupinách) a tiež fakt, že je významnou súčasťou jarných detoxikačných kúr. Mnohí považujú brezovú vodu/miazgu sa supertekutinu, ktorá sa získava výlučne na jar. Ide o tekutinu, kedy breza cez svoj koreňový systém prefiltruje obyčajnú vodu, zbaví ju toxínov, obohatí organickými látkami, vitamínmi, minerálmi, antioxidantami a živinami. Pri jej zbieraní treba staviť najmä na ohľaduplnosť k prírode a jej pokladom, ktoré nám ponúka. Existuje aj čerstvá lisovaná brezová šťava. Tá sa získava z listov a používa sa vnútorne na odvodnenie. Mladé brezové listy sú klasickou prísadou čaju na čistenie krvi [1].

 

Breza má silné močopudné účinky, preto sa využíva na očistné kúry a na odvodňovanie, pri obličkových kameňoch a zápaloch orgánov vylučovacej sústavy. Telo zbavuje škodlivín a solí, preto má význam pri liečbe kĺbov, reumatizmu a artrózy. Detoxikácia organizmu omladzuje pleť a zmierňuje akné [2]. Priaznivé účinky sa prejavia aj pri ťažko sa hojacich ranách, zápaloch kože, ekzéme, psoriáze alebo hemoroidoch.

 

Betulín ako spúšťač apoptózy – naprogramovania smrti rakovinovej bunky

K účinným látkam brezy patria flavonoidy, fenoly, silice, horčiny, saponíny, triesloviny alebo betulín (pentacyklický triterpén), ktorý je cenenou protirakovinovou látkou nachádzajúcou sa v kôre brezy. Práve zloženie kôry brezy skúmala štúdia [3], ktorá potvrdila viac ako 90% výskyt betulínu v suchom extrakte. Zamerala sa tiež na schopnosť inhibície rastu 4 malígnych ľudských bunkových línií, konkrétne kožný karcinóm, karcinóm vaječníkov, adenokarcinóm krčka maternice a adenokarcinóm prsníka. Pripravené etanolové a metanolové extrakty z kôry brezy vykazovali výrazné antiproliferatívne účinky (zabraňujúce tvorbe nového tkaniva a rozmnožovaniu buniek) proti bunkovým líniám ľudskej rakoviny a zahŕňali aj protizápalové účinky, pričom neboli zistené žiadne výrazné rozdiely jednotlivými vzorkami.

Výťažky z kôry brezy preukázali dôležitú terapeutickú aktivitu so schopnosťou zasahovať do zápalového procesu. Tým môže pomáhať znižovať výskyt nádorov a vývoj metastáz a potvrdzuje tak svoje silné protirakovinové účinky.

Významné nielen antimikrobiálne účinky extraktov z kôry brezy

Kôra brezy obsahuje samozrejme viac významných účinných látok ako vyššie spomínaný betulín. Ďalšia štúdia zloženia kôry tohto stromu [4] sa zamerala na antimikrobiálnu aktivitu 10 extraktov brezy na 8 rôznych kmeňoch mikroorganizmov (Escherichia coli, Salmonella enterica, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Aspergillus niger,   Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae). Výsledkom bolo, že všetky extrakty z kôry brezy inhibovali rast gram-negatívnej baktérie Salmonella enterica (ostatné sa v niektorých prípadoch prejavili účinnejšie ako pri iných), ale najlepšie výsledky vôbec, dosahoval vodný extrakt, ktorý inhiboval rast všetkých skúmaných mikroorganizmov. Ako jedna z aktívnych a dominantných zložiek vodného extraktu brezy bol identifikovaný katechol. Extrakt je samozrejme komplexnou zmesou fytochemických zlúčenín, ktoré spolu pôsobia synergicky, aby dosiahli antimikrobiálny účinok, početné predchádzajúce štúdie však naznačili, že katechol a jeho deriváty pôsobia aj ako antioxidanty v eukaryotických bunkách, čím zabraňujú degeneratívnym ochoreniam ako je rakovina alebo srdcové choroby. Breza je tak nielen stromom mladosti a detoxikácie, ale aj významným pomocníkom pri rozličných ochoreniach.

 

ZDROJ:

[1] BEISER R. ELL-BEISEROVÁ H. Tinktúry z liečivých rastlín. 2018. Nesvady: Foni book s r.o., 86 s. ISBN 978-80-8204-004-6.

[2] BEDNÁŘOVÁ J. Stromy a kry Herbár. 2019. Bratislava: Fortuna Libri, 26 s. ISBN 978-80-8142-891-3.

[3] Cristina A Dehelean, Codruţa Şoica, Ionuţ Ledeţi, Et  Al. Study of the betulin enriched birch bark extracts effects on human carcinoma cells and ear inflammation. (2012).

[4] Dorian Blondeau, Annabelle St‐Pierre, Nathalie Bourdeau, Julien Bley, Et Al. Antimicrobial activity and chemical composition of white birch (Betula papyrifera Marshall) bark extracts. (2019).


autor: bioecologika 

media
Súvisiace produkty