Šípkové recepty

Úvaha o tom, či sú šípky dobré pred mrazom alebo po mraze, u nás jednoznačne skončila racionálne. Vitamín C sa mrazom nezničí a so šípkami sa lepšie pracuje, keď sú mäkké. Zároveň sa jemné chĺpky spoja a neštípu tak.

Šípkový likér

Recepty na šípkové likéry sa hmýria internetom všelijaké, my si držíme ten svoj najjednoduchší a najchutnejší, pravý a len ŠÍPKOVÝ.

Potrebujeme:

0,5 kg šípok

0,7 l brandy

6 pl medu

Postup:

Umyté a očistené šípky roztlčieme tĺčikom na mäso. Nevadí, ak niektoré ostanú celé, taktiež nevadí, keď ostanú stopky.

Zalejeme brandy, (my dávame, už zo zvyku Karpatské, možno niekto má tip na lepšie, ale z vodky napríklad likér nie je to pravé orechové), pridáme med.

Vyložíme na okno, kde nám svieti zimné slniečko a necháme 3 týždne lúhovať. Občas premiešame. Ja zvyknem, za procesu vždy 1 x šípky vymeniť za čerstvé, no nie je to nutnosť. Likér zostane lahodný.

Potom likér zlejeme cez najjemnejšie sitko (najprv obyčajné veľké a potom zmenšujem) a necháme sadnúť tak 2 týždne, aby sa usadeniny nemotali v puse, aby sme mali likér pekný číry. Voila! Zásoba na zimu. Ideálne popíjať po dúšku každý deň v zimných mesiacoch.

Šípkový liečivý sirup

Potrebujeme:

0,5 kg šípok

1 l prevarenej, vychladenej vody

1 kg cukru (rafinovaný, nerafinovaný, kokosový...)

2 ks bio citróny

Postup:

Šípky očistíme, umyjeme a potlčieme tĺčikom na mäso, niekto mixuje. Zalejeme prevarenou, vychladenou vodou a lúhujeme 24 hodín. Potom výluh zlejeme a starostlivo precedíme. Zahrievame, nevaríme.

Dodržujte max. 40 - 50 stupňov (skontrolujeme teplomerom na varenie), pomaličky vo výluhu roztápame cukor a pomaličky redukujeme tekutinu tak, aby bol hustý (aj niekoľko hodín). Pridáme precedenú šťavu z dvoch bio citrónov a teplé nalejeme do čistej tmavej fľašky a uzavrieme. Necháme vychladnúť a skladujeme v chladničke.

Podávame naším deťom a sebe 1 čl každý deň pre podporu imunity.




Súvisiace produkty