Warning: Please check the form carefully for errors!

Silicea

Farba: Modrá
Chemický vzorec: H2SiO3
Silicea (lat.) · Silica (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 11 / Anglické číslovanie: No. 12


Prírodná forma silicei je horský kryštál. Po kyslíku je to druhý najrozšírenejší minerál na našej planéte. Štandardne sa ako liek Silicea používa vo forme oxidu kremičitého. (Silikát sodný známy ako vodné sklo je rozpustný vo vode - tento sa používal len podľa jedného autora.)

V rastlinách je súčasťou nestráviteľnej vlákniny – veľa sa ho nachádza aj v bambuse, prasličke, tráve, obilí, pancieroch živočíchov. (Lokálne obklad Silicei pripravíte silným odvarom zo sena alebo z prasličky). U stavovcov sa silicea nachádza v stopovom množstve v žlči, moči, krvi, viac v pokožke, nechtoch a vlasoch. Je súčasťou spojivového tkaniva, kostí (periosteum), kĺbovej výstelky, povrchu nervových vlákien, miechy a mozgu a žliaz. Dospelý človek má 1,4 g silicei v tele.

Silicea poskytuje tkanivám pevnosť a štruktúru. Posiľňuje tkanivá v zmysle pevnosti, pôsobí proti lámavosti. Berie sa dlhodobo, až roky. Silicea je dôležitý rastový faktor, vytvára štruktúru tkaniva, má súvis s tvorbou štruktúry kolagénu a je nevyhnutná pre vápenatenie kostí. Pri jej deficite vyzerá človek oveľa staršie, jej užívaním omladne.

Spolu s Calc Fluor je prevenciou strií, trhlín a hernií, obe soli majú omladzujúci účinok na spojivové tkanivá. 

Prekyslenie na úrovni tkaniva „vyžiera“ najskôr obal (Calc Fluor), no neskôr aj hlbšie štruktúry, teda Siliceu. Dochádza k atrofii svalov a nervov. Silicea čistí tkanivo, vypudzuje neživé nečistoty, dáva do pohybu kyseliny z tkaniva a môže spôsobiť až záchvat dny. U prekysleného organizmu je potrebné pridávať k Silicei aj Nat Phos v pomere 1:2.

V nervoch sa nachádza v myelínovej pošve. Chráni nervy a napomáha ich vodivosti. S ochrannou funkciou nervov (akoby izolant okolo vodičov) súvisí priaznivý účinok Silicei na precitlivelosť, hypersenzitivitu, nervové „skraty“, nočné mory, desivé sny, precitlivelosť na hluk a svetlo, prehnané reflexy, epilepsiu (nočné ataky) a pod. Pri nervových poruchách treba popri Kali Phos a Mag Phos mať na pamäti aj tento minerál. Silicea je vhodná pre hypersenzitívnych ľudí a ľudí citlivých na fázy Mesiaca. Pacient je podráždený a unavený so sklonom k vyčerpávajúcim vruchom. Potme vidí zle.

Pomáha pri ischiatických bolestiach.

Čistí tkanivo pri infiltrovaných hnisavých ložiskách, Pomáha pri fibróznych tumoroch, pri zarastaní nechtov, panaríciu. V prípade hnisavého ložiska, je schopná ako biochemický chirurg otvoriť tkanivo, aby sa hnis mohol vylúčiť lymfou alebo von cez kožu či sliznice. Ak sa potom vyčistená rana nehojí, je potrebné ju vymeniť za Calc Sulph, ktorý podporuje granuláciu a uzatvorenie rany.Vypudzuje cudzie telesá, napr. tŕň hlboko v svale (aj u zvierat). Čistí ložiská po očkovaní (TBC) a upchaté slzné kanáliky. Hnisavý zápal žliaz, hnisavá tonzilitída (zápal mandlí), hnisavá otitída (hustý žltý exsudát). Pretože vypudzuje cudzie telesá, treba byť opatrný v prípade implantátov, ktoré nie sú úplne telom prijaté. 

Doležitý liek pri artritíde na vypudenie kyselín, kacifikátov a vyčistenie tkaniva, čistí ložiská urátov z kĺbov pri dne, aterosklerotické kalcifikované pláty zo stien ciev (podávať vždy spolu s Nat Phos). Pomáha pri lámavosti ciev, zvýšenej tvorbe modrín (prevencia aj vstrebanie modrín).

Omladzovanie – biochemický kondicionér spojivových tkanív. Silicea pomáha udržiavať zdravú a pevnú kožu, vlasy a nechty. Podporuje funkciu nervového a muskulo-skeletárneho systému. Prevencia predčasného starnutia, vypadávania vlasov a údajne aj ich šedivenia. Silicea vyhladzuje vrásky - biochemický lifting tváre. Odporúča sa na podporu rastu a pevnosti nechtov, na lámavosť nechtov. Silicea zlepšuje kvalitu jemných a nekvalitných vlasov. Tkanivo chdobné na Siliceu vyzerá staršie, jej užívaním omladne.

Výborný liek pri atopických ekzémoch, najmä ak koža je veľmi citlivá, hladká a jemná ako pergamen. Pomáha pri katarakte – šedý zákal (Calc Fluor). Pretože sa nachádza v kostich, pomáha pri bolestiach a zápaloch kostí, stavcov hernii platničiek. 

Silicea chýba v prípade podvýživy, porúch vstrebávania a atrofie. Často sa to prejavuje silýmzapáchajúcim potením nôh a rúk ale aj podpazušia a silným nočným potením a potením hlavy u detí. Pacient je zimomrivý, slabý; túžba ležať, chlad robí veľmi zle, naopak teplo a leto stav zlepšuje. Zhoršenie v noci a za splnu. Mentálny obraz: melanchólia a znechutenie životom.

Tvárová diagnostika

Vypadávanie vlasov, slabé lámavé nechty. Hlboké predčasné vrásky, ktoré sú hneď pri ušiach, na čele, krku, hlboké vejárové vrásky od vonkajších kútikov očí. Lesklá špička alebo chrbát nosa alebo čelo. Glazúrový lesk, ako sklo, bez štruktúry kože. Silné zapáchajúce potenie.