Warning: Please check the form carefully for errors!

Natrium Sulphuricum

Farba: Korálová
Chemický vzorec: Na2SO4
Natrium sulfuricum (lat.) · Sodium sulphate (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 10 / Anglické číslovanie: No. 11


Všeobecne je známa ako Glauberova soľ, v medicíne využívaná ako osmoticky aktívne preháňadlo, ktoré so sebou strháva vodu a nevstrebáva sa. Nachádza sa v morskej vode a vo vode z minerálnych prameňov.

Ľudské telo obsahuje 60-70% vody podobne ako oceány Zeme. Znečistením oceánu ľudského tela, podobne ako aj oceánov Zeme, ubúda a stráca sa korál. Za znečistenie tela môžeme považovať nielen produkty metabolizmu ale aj emočnú toxicitu - prežívanie emočného utrpenia. prudké emócie.

Nat Sulph premieňa odpadové látky tak, aby ich telo dokázalo vylúčiť. Nenachádza sa vo vnútri buniek, ale iba v medzibunkovej tekutine. Jeho úlohou je vylučovanie vody, ktorá vznikla rozkladom živín, z tela von obličkami a pečeňou. Táto voda obsahuje rozpustené odpadové látok a toxíny a Nat Sulph takto bráni ich hromadeniu a ukladaniu.

Nat Sulph je základná soľ funkciu a detoxikáciu pečeňe, lymfatického systému, vylučovanie hrubým črevom a tvorbu žlče. Vďaka Nat Sulph sa v kapilárach pečene čistí krv aj od starých buniek, ktoré sa tu rozpadávajú. Preto mnohí odporúčajú Nat Sulph pri leukémii.

Pri deficite tejto soli sa v tele začne hromadiť voda a dochádza k opuchom (končatiny, vačky pod očami, šija), rýchlemu priberaniu hmotnosti a mnohým zdravotným problémom, ktoré majú spoločné jedno - zhoršujú sa vo vlhkom prostredí, za daždivého počasia. Pri nedostatku Nat Sulph je celé telo nasiaknuté vodou. K zlepšeniu dochádza v suchu a teple. Voda, ktorú pijeme, nemôže nikdy spôsobiť zavodnenie organizmu na rozdiel od odpadovej vody z metabolizmu a vodnej pary vo vzduchu pri vysokej vlhkosti (tropické podnebie), vo vlhkom byte alebo pracovnom prostredí.

Kým Kali Sulph a Calc Sulph dávajú toxíny do pohybu, Nat Sulph ich vylučuje z tela von. Preto je dobré vždy ku Kali Sulph pridať aj Nat Sulph. Ak sa užívaním Calc Sulph objaví vyrážka, treba tiež pridať Nat Sulph a Nat Phos na podporu detoxikácie.

Nat Sulph je základný liek pre diabetes. Podporuje sekréciu inzulínu v pankrease a preto je spolu s Kali Sulph liekom pre diabetes mellitus I aj II typu. I typ: Kali Sulph, Nat Sulph, Mag Phos, zinok. II.typ: Nat Phos, Nat Sulph, Kali Sulph, Mag Phos, chróm.

Imunita. Nat Sulph je významným liekom pre astmu (spolu s Kali Sulph, niekedy: Ferr Phos, Mag Phos, Kali Mur, Kali Phos, Nat Mur, zinok ). Čistí lymfatický systém, preto je liekom pre alergiu, solárnu alergiu (aj vonkajšie použitie), nádchu, chrípku, herpes – spolu s Nat Mur (pri emočnom strese), edematózne zápaly, spolu s Nat Phos čistí lymfu po chorobe.

Nat Sulph je vhodný pri chronickom kašli. (Nat Sulph, Kali Sulph, Mag Phos). Chronické respiračné problémy majú úzky súvis s tráviacou sústavou. Okrem diéty veľmi pomôže detoxikácia.

Spolu s Kali Sulph podpora pri všetkých autoimunitných ochoreniach (skleróza multiplex, reumatoidná artritída, ASLO, lupus, diabetes typu I (závislý od inzulínu) a pod.) – sebadeštruktívne uzavretie problému vo vnútri.

Nat Sulph je potrebný na spracovanie alkoholu, je dobrý po „opici“ ale aj na pečeň poškodenú alkoholom.

Ak je v žlči príliš veľa vody a jej vylučovanie je sťažené, potom tieto tekutiny kolujú po tele a spôsobujú žlté zafarbenie kože. Preto je Nat Sulph biochemický liek voľby pri žltačke. Pomáha pri žlčníkových kameňoch, zabraňuje kryštalizácii cholesterínu, ďalej pomáha pri zväčšenej pečeni, cirhóze. Čistí pečeň aj pri emočnej toxicite v dôsledku prudkých emócií (pozn.: podľa čínskej medicíny je pečeň centrom hnevu) a pri energetickej blokáde. Nat Sulph čistí telo pri užívaní liekov nadmerne zaťažujúcich pečeň, napr. psychofarmák alebo hormónov (napr. antikoncepcia). Chrániť pečeň pri zápaloch pomáha tiež selén. Nat Sulph môže pomôcť popri Nat Phos pri dne a artritíde.

Pomáha pri nauzei s chuťou žlče na jazyku a zvracaním žlče. Zvýšená potreba Nat Sulph je vo vlhkom vzduchu, preto je táto soľ liekom voľby v prípade tropických ochorení ako malária (v latinčine – zlý vzduch) ako aj ich prevenciou. Telo sa zbavuje vody zimnicou a studeným potom, opakované spazmy vaskulárneho a muskulárneho systému akoby „žmýkali“ vodu z tela von. Potenie je masívne a bez smädu. Táto minerálna soľ sa viac spotrebováva v teplom a vlhkom alebo daždivom počasí alebo vo vlhkom byte alebo na vlhkom pracovisku (napr. práčovňa). Potrebné doplňanie je aj v prípade prejedania sa a nezdravého jedálnička. Pomáha pri chudnutí a detoxikácii (pri vyváženej diéte, spolu s Nat Phos). Pomáha pri migréne a celulitíde (Nat Phos).

Pomáha v urgentnej medicíne pri ascite (voda v brušnej dutine) a vode v osrdcovníku alebo pri edéme mozgu po úraze. Mentálne problémy po páde alebo inom zranení mozgu. Riedka krv (Nat Mur), hemofília.

Koža. Vylučované toxíny spôsobujú na koži svrbenie, exém, hryzenie, v závažnejších prípadoch vznikajú mokvavé rany a vredy (napr. vred predkolenia - bércový vred). Exsudát je serózny. Vo vredoch predkolenia prebiehajú dva procesy, detoxikácia a hojenie - ak sa snažíme zavrieť ranu bez detoxikácie, zápal sa môže zhoršiť. Nat Sulph a Calc Sulph sú vhodné aj lokálne na obväzy vo forme kaše. Bradavice (spolu s Kali Mur - vnútorne aj lokálne ako kaša), hrčky pod kožou – sklad toxínov, vírusov. Neurodermatitída.

Toxíny sa ukladajú v nohách, lýtkach, ťažké nohy, ledva sa vlečú, v prstoch, vytvárajú vačky po očami, niekedy až na líca alebo tlak v ušiach. Unavené údy (ako pri začinajúcej chrípke).

Trávenie. Nat Sulph pomáha pri potravinovej intolerancii, Crohnovej chorobe, syndróme dráždivého čreva. Nat Sulph je rýchly liek na dyspepsiu a nadúvanie. Nadúvanie: Mag Phos a Nat Suplh, nadúvanie a koliky u detí: Mag Phos, Nat Sulph a Calc Phos (ak pijú veľa mlieka, trávenie mliečnej bielkoviny).

Nat Sulph je liekom na cysty, v ktorých sa ukladajú toxíny.

S pečeňou podľa čínskej medicíny majú súvis oči. Nat Sulph môže preto pomôcť pri chronických zápaloch očí.

Tvárová diagnostika

Typické prejavy deficitu Nat Sulph: nazelenalý povlak na jazyku pri koreni, chuť žlče na jazyku, zvracanie žlče (zelené vodnaté), vodnatá zapáchajúca hnačka, bolesti v oblasti pečene.

Telo je nasiaknuté vodou ako špongia, vačky pod očami (tak ako pri Nat Mur). Červený nos (niekedy až do modra) alebo okraj ušnice (ako alkoholici), tieto zmeny sa môžu rozšíriť aj ďalej na líca. Väčší deficit sa prejaví žltým zafarbením kože, žltou farbou očných bielok. Vlhké žltkasté šupiny, exém, žltá vodová sekrécia na koži.