Warning: Please check the form carefully for errors!

Natrium Phosphoricum

Farba: Zelená
Chemický vzorec: Na2HPO4
Natrium phosphoricum (lat.) · Sodium phosphate (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 9 / Anglické číslovanie: No. 10


pH rovnováha - biochemický neutralizátor kyselín. Nat Phos je alkalická soľ. Nat Phos reguluje metabolizmus tukov (emulguje tuky) a metabolizmus cukrov. Esenciálnym a najdôležitejším metabolickým orgánom uhľohydrátov (cukrov), tukov ako aj dusíkatých živín (bielkovín) je pečeň. Tu dochádza k rozkladu škrobu a sachrózy, bielkovín a vzniku kyseliny močovej a močoviny (finálny produkt k eliminácii obličkami), vzniká glykogén (ktorý sa krvou transportuje do svalov a vytvára zásobu glukózy a energie) a glukóza. Ďalej sa v pečeni vytvára žlč, ktorá prispieva k tráveniu v čreve a emulgácii tukov. Aditívnou úlohou pečene je zbavovanie krvi starých krviniek v systéme kapilár. 

Nedostatkom Nat Phos a teda následným prekyslením krvi dochádza k zahusťovaniu žlče a jej sťaženému vylučovaniu, kryštalizácii cholesterínu a k ďalším súvisiacim problémom (žltačka, hepatálna kolika, bolesti hlavy, nedostatočné trávenie tukov). Preto vznikajú problémy s trávením, respektíve organizmus netrávi. Nestrávená potrava v hrubom čreve spôsobuje dyspepsiu, odchádza stolicou, ktorá kyslo zapácha, takisto býva plynatosť – kyslo zapáchajúca. Nat Phos pomáha pri žlčníkových kameňoch (spolu s Nat Sulph).

Pomáha upraviť pH prekysleného organizmu. Nat Phos sa zúčastňuje na metabolizme glukózy, glukóza sa najskôr anaeróbne rozpadá na 2 molekuly kyseliny mliečnej a tá sa vďaka tejto soli oxiduje na CO2 (respektíve kyselinu uhličitú) a vodu, jedna molekula Nat Phos je schopná viazať 2 molekuly kyseliny uhličitej a "odprevadiť" ich do pľúc, aby prebehla výmena CO2 za O2. Nat Phos pomáha udržiavať pH v rovnováhe a vylučovať kyselinu dýchaním. Hydrogénuhličitanový pufrovací systém je v tele najvýznamnejší. Druhým najvýznamnejším vylučovacím orgánom kyselín sú obličky a potom koža (koža sa metaforicky nazýva treťou obličkou). Nat Phos „šetrí“ obličky a predchádza erupciám na koži. Ak kapacita dýchania a obličiek nestačí neutralizovať vytvárané kyseliny, prichádzajú na rad ďalšie pufrovacie systémy: bielkoviny, vápnik extracelulárny a aj intracelulárne zásoby. 

Nat Phos je dôležitá látka pre vylučovanie kyseliny močovej a liečbu a prevenciu dny. Je generálnym prostriedkom proti chronickému reumatizmu a chorôb z prekyslenia. Pri dne sa kyselina močová mení na svoju sodnú soľ, ktorá je zle rozpustná vo vode a kryštalizuje v tkanivách, kĺboch a spôsobuje zápaly. Kyselina sa ukladá najskôr do malých kĺbov prstov na rukách, nohách, až neskôr do dôležitejších väčších kĺbov v dôsledku prekyslenia synoviálnej tekutiny.

Prekyslenie spôsobuje zahusťovanie tukov, upchávajú sa póry, vytvárajú uhry, pleť je nečistá, mastná problematická, akné, mastné vlasy. Nedostatok Nat Phos môže spôsobiť aj opačný obraz: suchá koža s nedostatkom tuku a suché vlasy (Nat Phos a Nat Mur). Kyslé výlučky spôsobujú ranky na koži a slizniciach.

 Kyseliny „vyžierajú“ spojivové tkanivo, narúšajú najskôr obaly (úbytok Calc Fluor) a potom aj hlbšie štruktúry (neutralizácia Siliceou). Takto vznikajú kŕčové žily a arterioskleróza. Pre kŕčové žily treba kombináciu: Calc Fluor, Nat Phos, Silicea. Pre arteriosklerózu Silicea a Nat Phos. Prekyslenie vyvolá eróziu a zápal, cholesterol tieto „ranky“ na cievach „zalepí“. Neskôr sa pláty na cievach môž aj kalcifikovať (Calc phos rozpúšťa kalcifikáty).

Pozor: prekyslenie existuje na úrovni tekutín a tkanív. Prekyslovaním tkanivá stvrdnú a spomaľuje sa pohyb látok tkanivami. Silicea rozpúšťa kyseliny z tkanív, prudko čistí a môže vyvolať napr. až záchvat dny, mala by sa vždy užívať s Nat Phos. Calc Sulph takisto dáva do pohybu kyseliny a spriechodňuje tkanivá a pri jeho užívaní, v prípade,´že sa objaví vyrážka na koži, je tiež dobré doplniť Nat Phos, príp. aj Nat Sulph.

Neutralizáciou kyselín proteínmi lymfy vznikajú hrčky v lymfatickom systéme a celulitída. Nat Phos je významným liekom na zdurené uzliny. Lymfa má za úlohu odvádzať škodliviny a kyselinu z tela von. Má byť zásaditá. Pri prekyslení dochádza ku stagnácii lymfy a k opuchom. Na detoxikáciu lymfatického systému po chorobe sú vhodné Nat Phos a Nat Sulph, aj pri zatvrdnutých uzlinách (Nat Phos, Nat Suplh, Calc Fluor - elasticita).

Ďalšou známkou prekyslenia je sklon k mykózam a črevným parazitom. Prekyslenie organizmu spôsobujú: stres, sladkosti, tučné jedlá, veľa hovädzieho mäsa, káva, mlieko, biela múka a výrobky z nej, príliš veľa sladkého ovocia, ryža, zemiaky, chudnutie, cukrovka. Vhodná diéta: náhrada múky za špaldovú, pšeno, celozrnné pečivo, celozrnná ryža, brokolica, zelený jačmeň, voda s citrónom, zelenina, jogurt, acidofilné mlieko, nízkotučné potraviny, slivky (umeboshi), umeocot, mandle. Prekyslenie je choroba dnešnej doby, pretože sa prejedáme. Zníženie kyslosti vnútorného prostredia spomaľuje množenie rakovinových buniek úpravou pH prostredia.

Nat Phos podporuje činnosť obličiek, vylučovanie moču, jeho tvorbu v pečeni, premenu kyseliny močovej na močovinu, pomáha pri obličkových kameňoch (Nat Phos, Calc Phos - kamene sú vapenaté soli kyselín a Mag Phos - uvoľnenie žlčovodu).

Je vhodné na sterilitu v dôsledku kyslého sekrétu v pošve (spolu s Calc Sulph).

Nat Phos upravuje trávenie narušené prekyslením organizmu (spomalené vylučovanie tráviacich štiav a žlče, problémy s trávením, dyspesia). Typická je chuť na bielu alebo mliečnu čokoládu a sladkosti (obraz cukrovkára - veľká chuť na cukor), pri pažravosti na tuky, napr. chuť na samotné maslo alebo tučné a múčne jedlá. Pocit kedykoľvek v priebehu dňa, že sa treba okamžite niečoho najesť (čokoľvek).

Tráviaca sústava. Pomáha pri chudnutí (pri vyváženej diéte), pri pálení záhy (ak záha páli len v oblasti žalúdka - Nat Phos, ak páli až ku krku – Nat Mur), pri nadprodukcii žalúdočnej kyseliny, žalúdočných vredoch, bolestiach žalúdka aj po malom množstve jedla (aj 2 h po jedle), pri zvracaní kyslej povahy, kyslej chuti na jazyku ráno po prebudení, ak je stolica kyslo zapáchajúca s nestrávenou potravou, pri kyslom pote. Zažívacie problémy sú často u detí, pretože sú prevažne kŕmené sacharidmi a mliekom: koliky so zvracaním zrazeného mlieka, zelené kyslo zapáchajúce hnačky, črevné parazity. Ďalšie príznaky sú zlatožltý krémový exsudát, ktorý ráno zalepí oči, krémový zlatožltý povlak na zadnej časti jazyka. Kyslý agresívny moč, kyslé grganie. Veľa kyseliny v žalúdku – pocit tlaku a pálenia. Nat phos treba nasadiť pri zápale močových ciest na odkyselenie moču (nutkanie na močenie  a bolestivé močenie, rezavá bolesť pri močení). 

Prekyslenie sprevádza únava, výrazná je únava pri šoférovaní (už po 20-tich minútach). Potreba kávy a životabudičov. Prekyslenie znižuje vodivosť nervov.

Prekyslenie oslabuje imunitu (vhodné kombinovať s Calc Sulph) a spôsobuje hnisanie (kombinovať s Calc Sulph). Prekyslený organizmus je náchylný na choroby a ťažko sa uzdravuje. Rany sa hoja veľmi zle a pomaly.

Kyselina „rozožiera“ aj zuby (obal a neskôr aj vnútro) – kombinácia solí pri kazivosti zubov Calc Fluor, Calc Phos a Nat Phos.

Nat Phos upravuje hladinu cholesterolu a tukov (ako podporný liek sa môže pridať Nat Sulph a Mag Phos). 

Pomáha pri cukrovke II. typu, ak je táto spojená s obezitou (Nat Phos, Nat Sulph, Kali Sulph, chróm). 

Tvárová diagnostika

Mastná pleť. Mastný matný lesk najčastejšie vidno na nose, na čele a na brade. Mastná T-zóna aj vlasy, nečistá pleť, začervenalá, vyrážková, mastné póry s bielymi alebo čiernymi bodkami - uhrami, červená brada. Prípadne pokožka bez tuku alebo suché vlasy. Citrónové ústa.  Obezita.Dvojitá brada a strata obrysu tváre v oblasti sánky. Výrazné ukladanie podkožného tuku. Krémový žltý alebo zlatožltý povlak vzadu na jazyku, ktorý je možné odstrániť, kyslá chuť v ústach. Chuť na sladké, múčne jedlá alebo tuky. Vyrážky bez hnisavého obsahu (keď obsahujú hnis - Calc Sulph). Exsudát má zlatožltý obsah (ako med).