Warning: Please check the form carefully for errors!

Natrium Muriatikum

Farba: Fialová
Chemický vzorec: NaCl
Natrium chloratum, Natrium muriaticum (lat.) · Sodium chloride (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 8 / Anglické číslovanie: No. 9


V prírode sa nachádza ako kuchynská soľ. Tejto soli sa nachádza v tele druhej najviac hneď po Calc Phos, pretože riadi pohyb vody a vody býva v tele  60-70%. Nachádza sa vo všetkých tkanivách a telových tekutinách.

Biochemický distribútor vody. Nat Mur riadi hydratáciu buniek a elimináciu nadbytočných tekutín. Od tejto soli závisí resorpcia vody v čreve rovnako ako jej vylučovanie a resorpcia obličkami. Je zodpovedná aj za prestup vody do buniek a ich hydratáciu. Ak nie je v tkanivách Nat Mur v dostatočnom množstve, voda sa hromadí v medzibunkovom priestore a vznikajú problémy ako opuchy a potreba nadbytočnú vodu vylúčiť slinením, slzením, vodnatým sekrétom z nosa, zvracaním, hnačkami a pod. a na druhej strane bunky ostávajú dehydratované. Nat Mur pomáha pri neschopnosti stráviť vodu, ak sa po vypití čistej vody dostavuje pocit na zvracanie. Takíto ľudia majú problém s pitím vody, no bez pitného režimu minimálne 2 l čistej vody denne nie je možné dehydratáciu vyliečiť. Vodu treba piť najmä doobeda, po siedmej hodine by sme mali piť len minimálne. Aj opačný extrém súvisí s deficitom Nat Mur - neustály smäd a pitie veľkého množstva vody, potreba piť aj v noci, no voda sa rýchlo vylúči.

Tvorba tepla a energie. Nedostatkom Nat Mur sa spomaľujú všetky procesy v bunkách (voda je základné rozpúšťadlo, v ktorom prebiehajú všetky biochemické procesy). Navyše hromadiaca sa voda mimo buniek spôsobí, že krv je príliš riedka, svetlá a nezráža sa. Znižuje sa cirkulácia krvi, prekrvenie obličiek a telesná teplota. Prejaví sa to v dôsledku ako malátnosť, spavosť, slabosť, ťažkopádnosť, ráno sa zobúdza unavený, prípadne znížená telesná teplota. Spánok neprináša osvieženie. Pri extrémnom nedostatku sa môže dostaviť kolaps obehového systému a slabosť (napr. po vodnatých hnačkách, zvracaní alebo strate tekutín potením sa pri extrémnom športovom výkone). Nat Mur je základným liekom pre chlad (obraz chladu je aj pri Calc Phos a Silicei), problémy sa zhoršujú ráno. 

Nat Mur sa často používa v tzv. bojovej kombinácii: Nat Mur – Kali Phos – Ferr Phos (Calc Phos v prípade straty krvi na jej obnovu), ktorá je výborná pre akúkoľvek vyčerpanosť, psychicku aj fyzickú. Najskôr dodáme bunkám energiu a potom ich liečime.

Táto kombinácia (Nat Mur – Kali Phos – Ferr Phos) je veľmi dobrá aj na začiatku tehotenstva (1. trimester) alebo aj ako príprava na tehotenstvo, ako prevencia potratu a proti tehotenskej nevoľnosti, Calc Fluor sa pridáva neskôr na prevenciu zubného kazu a strií (aj lokálne) spolu s Calc Phos ako prevencia kŕčov a podporu proteosyntézy a rastu plodu, pred pôrodom (4 až 6 týždňov) je dôležité magnézium.

Nat Mur je veľmi dôležité na ochranu slizníc, vďaka nemu sa na slizniciach vytvára mucín. Nedostaok Nat Mur a mucínu spôsobí, že sliznica je suchá, opuchnutá, prípadne vodnatú sekréciu. Chronické problémy s dutinami.

Nat Mur je najdôležitejšia minerálna látka pre málo prekrvené tkanivá: najmä oko, chrupavku a medzistavcové platničky. Pomáha pri praskaní a vŕzganí v kĺboch alebo pri vode v kolene. Vytvára a reguluje klbové mazivo. Používa sa pre syndróm suchého oka a glaukóm, vysoký vnútroočný tlak (Mag Phos – relaxácia svaloviny).

Normálne sa NaCl a voda vylučuje močom, potom a najmä slzami. Kali mur a Nat mur sú najdôležitejšie minerály pre sliznice horných dýchacích ciest. Kým Nat Mur je soľou s najväčšou osmotickou aktivitou a má súvis s telovými tekutinami, podobne Kali Mur sa spája skôr so sformovanými štruktúrami tela. Nat mur pomôže pri opchu slizníc s výraznou suchosťou, prípadne silným svrbením, kým Kali mur pomáha pri opuchu sliznice pri zápale, po opakovaných zápaloch a pri tvorbe bieleho hlienu.

 Ak Nat Mur chýba, dostaví sa prehnaná chuť na slané jedlá, no pokiaľ nie je táto soľ podaná v minimálnej dávke, nevie sa dostať do buniek a preto sa hromadí spolu vodou v medzibunkových priestoroch, vylučuje sa obličkami a prehlbuje dehydratáciu buniek.

Pálenie záhy - ak záha páli v oblasti žalúdka, použijeme soľ naodkyselenie Nat mur, ak ale záha páli aj vo vyšších častiach až po krk, ide o suchosť slizníc a použijeme teda Nat Mur. V žalúdku sa denne tvorí 1 - 1,5 l žalúdočnej šťavy, pre funkciu žalúdočnej sliznice je práve Nat mur najdôležitejší minerál. 

Nat Mur zneškodňuje bilogické jedy v tele a preto je dobré pri poštípaní jedovatým hmyzom a pri alergických reakciach – histamín (liečba vodou). Niektorí  ľudia sú precitlivelí napríklad na poštípanie komárom, štípance dlho svrbia - vtedy pomôže Nat mur vnútorne aj lokálne.

Na detoxikáciu sa vo všeobecnosti používajú: Nat Mur (biologické jedy, problémy s pitným režimom), Nat Sulph (vylučovanie toxínov a vody z extracelulárneho priestoru), Kali Sulph (vylučovanie toxínov z intracelulárneho priestoru), Calc Sulph (spriechodňuje tkanivá), Silicea (vypudzuje cudzorodé látky a uložené soli kyselín), Nat Phos (vylučuje kyselinu).

Nat Mur je vhodná soľ pri silnom štipľavom alebo pŕhlivom svrbení kože, suchej koži a pri suchých lupinách. Pomáha pri syndróme suchého oka, suchých perách, suchých a opuchnutých slizniciach (aj s tvorbou chrást), ale aj naopak pri vodnatej sekrécii (tečúci nos, tečúce sliny, stále tečúce slzy), ďalej pri strate čuchu a chuti, pri suchosti vagíny. Ako liek pre solárnu alergiu sa uprednostňuje Nat Sulph.

Narušenie funkcie a pohybu tejto soli sa prejavuje aj vodnatou hnačkou, vodnatým zvracaním, polyúriou, silným vodnatým alebo slaným potením (silné potenie so smädom - Nat Mur, bez smädu - Nat Sulph) alebo naopak, spomalenou činnosťou obličiek, suchou stolicou a problémami s vyprázdňovaním a neschopnosťou potiť sa. Človek je stále smädný, musí piť aj v noci, pije veľa, trpí suchosťou v ústach alebo naopak neznáša vodu a je mu z nej zle alebo jednoducho nepije (pije menej ako 2 l vody denne).

Na psychickej rovine Nat Mur pomáha pri extrémnej plačlivosti, smútku, sklamaní, negatívnych myšlienkach (nevidí riešenie, orientácia na problém), hypochondriálnych náladách, melanchólii a depresiách, ale aj naopak pri neschopnosti vyplakať sa, kedy by plač priniesol úľavu.  Nat Mur vyrovnáva veľa slnka (spáleniny, úpal - podať Ferr Phos a Nat Mur) aj málo slnka (depresie).

Nat Mur je základným biochemickým liekom na vysoký krvný tlak reguláciou vody v obehu, pomáha pri lokálnych opuchoch rôzneho druhu (iných ako spojených so zápalom – Kali Mur).  Vysoký krvný tlak možno chápať ako chorobu z dehydratácie. Vodné hospodásrstvo je regulované obličkami. Podporuje funkciu obličiek. Obličkami prejde denne 1000 l krvi, z toho sa vytvorí cca. 100 l prvotného moču a nakoniec 1 - 1,5 litra finálneho moču. Táto funkcia obličiek je závislá na Nat Mur. Zlyhanie obličkových funkcií. Pálenie po močení. 

Nat Mur pomáha pri riedkej krvi a pri vode v pľúcach odvodnením. Potenie, návaly a depresívne nálady v klimaktériu (jazyk bez povlaku) – vyrovnanie sa s ukončením obdobia materstva v živote ženy. Suchý reziduálny kašeľ zhoršujúci sa v suchom prostredí (jazyk bez povlaku). Najlepšia liečba alergie, sennej nádchy a pod. je detoxikácia a liečba čistou vodou (Nat Mur pomáha pre dehydratácii bunkám a tkanivám vodu vstrebať, Nat sulph pomáha naopak vodu a toxíny vylúčiť). 

Tvárová diagnostika

Opuchy – celá tvár je akoby opuchnutá (vidno najviac na lícach a nasolabiálnej vráske) a má vlhký želatínový vzhľad, opuchy okolo očí (Nat Sulph). Želatínový lesk, ako stopa po slimákovi, vlhko sa ligotajúci lesk, najčastejšie na viečkach, okolo očí. Suchá koža a sliznice.