Migréna

 Migréna a jej prejavy, je chronické ochorenie charakteristické bolesťou na jednej strane hlavy, zvyčajne v oblasti oka, často s poruchami videnia, precitlivenosťou na zvuky a pachy. Bolesť je pulzujúca a niekedy prechádza na obe polovice hlavy. Záchvat pretrváva obyčajne 4 - 72 hodín a môže navodiť aj zvracanie.

Fyzickou príčinou migrény je porucha regulácie napätia cievnej steny. Striedanie rozšírenia a zúženia ciev vyvoláva dráždenie nervov v cievnej stene a bolesť. Bolesti hlavy privoláva fyzicky najmä príliš veľa cukru a to nielen zo sladkostí, ale aj z ovocia. Rovnako sú nebezpečné aj lieky na hypertenziu, ischemickú chorobu srdca a artritídu, fajčenie, hormonálne poruchy (v puberte aj v klimaktériu).

Bolesť všeobecne vzniká, aby varovala. Upozorňuje nás: “Pozor, niečo nie je v poriadku!” Akútna bolesť predstavuje upozornenie na vznik nerovnováhy v metabolických procesoch nášho tela, na vznik ochorenia.

Migrénu vo svojom živote zažije okolo 15 – 20% mužov a 25 - 30% žien. Ich prvé príznaky sa môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek veku. Záchvaty môžu začať v detstve alebo počas puberty. Najprv sa častejšie migréna vyskytuje u mužov, ale v puberte sa pomer presúva v prospech žien. V súčasnosti sa výskyt takýchto civilizačných ochorení objavuje aj u mladších ročníkov. Tento trend je daň za náš životný štandard, kedy je zdanlivo všetkého dostatok, no v dôsledku toho žijeme v stále špinavšom svete, zaťaženom ťažkými kovmi, chemickými látkami a ako keby to nestačilo, sme stále pod väčším stresom. Migréna vzniká pri nahromadení toxínov v našom organizme. Ak máte v pláne vyhovoriť sa na to, že máte migrénu vrodenú, tak by ste museli byt členom 4% populácie, ktorej sa prejaví dedičné ochorenie bez akéhokoľvek spúšťača.

Migrénu spôsobuje:

- psychická nepohoda

- životný štýl

- strava

- životné prostredie, v ktorom žijeme

- nevhodná kombinácia a dávkovanie liekov a vitamínov

Migrény sa skutočne zbaviť dá, ale musíte chcieť. Všetko sa vlastne dá, keď sa chce. Nejdeme vám písať univerzálny návod, lebo to už sami viete, že každý človek má individuálne potreby, ale dáme vám aspoň pár tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť stav alebo vás inšpirujú k zmene, ktorá môže viesť k vyliečeniu. Keď budete počúvať svoje telo a budete mu dávať to, čo si pýta a nebudete mu dávať len to, čo si nepýta, je veľká šanca, že sa dokážete vyliečiť aj sami.

Začneme ako vždy, trošku neobľúbenou témou, duševnou príčinou.

Pôvod vzniku je dobré hľadať v rodine. Nie u priateľov ani v práci. Vzťahy v rodine, to platí pre dlhodobé migrény. Ak máte zasiahnutú len polovicu hlavy, znamená to, že väčšina vašich cieľov je správna, ale cesta za vašimi cieľmi nie je úplne ideálne nastavená. Že niekedy robíte to, čo by mali robiť iní a nie práve Vy. Ak sa stretávate s občasnou bolesťou hlavy, telo vám dáva najavo, že idete zlým smerom, že sa máte zastaviť a popremýšľať nad tým, čo robíte práve teraz zle. Podľa autorov, ktorí sa zaoberajú duševnými príčinami chorôb, neexistuje žiadny fyzický spúšťač migrény. Ľudia, ktorí trpia akýmikoľvek prejavmi migrény, si život príliš zjednodušujú a výsledky ich práce sú buď čierne alebo biele. A také je aj ich ponímanie vonkajšieho sveta? Najlepšia rada je: buď tolerantný, prijímaj druhých takých, akí sú, ale rob to isté najmä voči sebe. Trpezlivosť a kontinuálna práca na sebe prinesie výsledky.

Fyzicky si môžeme pomôcť. Samozrejme, neúnavne budeme vysvetľovať, že ak niečo nie je v poriadku, musíme vždy siahnuť na potraviny, ktoré najviac zaťažujú náš organizmus a odvádzajú pozornosť našich orgánov od správneho fungovania. Múka, kravské mlieko, mäso a cukor. Ak máte migrény, tieto potraviny treba na čas úplne vylúčiť alebo obmedziť ich konzumáciu na maximálne 1 – 2 x do týždňa - čo je ideálne riešenie.

Údeniny, čokoládu, hovädzie mäso, citrusy, droždie a čierny čaj by ste mali vylúčiť úplne.

Migrénu, v niektorých prípadoch, môže spúšťať aj látka tyramín, ktorú obsahujú tieto potraviny: hovädzia, kačacia, slepačia pečeň, mandle, avokádo, čokoláda, banány, káva, haringy, syry, údeniny, sézamové semeno, sladkodkyslá zelenina v nálevoch, kyslá kapusta, ananás, smotana, sójová omáčka, víno, jogurty, pražené solené arašídy, konzervované mäso a ryby.

Skúste postupom času vylúčiť potraviny, ktoré si odsledujete, že vám škodia.

Jedzte

Zeleninu, zeleninové šťavy, zelené potraviny (veľmi odporúčame mladý jačmeň), strukoviny, obiloviny a kyslé mliečne výrobky môžu byť dokonalou výbavou pre zlepšenie stavu.

Samozrejme nebude to hneď. Liečba trvá od 6 týždňov až do 9 mesiacov, v závislosti od vás.

Vitamíny, ktoré pomáhajú

- Horčík 100 - 200 mg denne

- Vitamin C 200 mg 5 x denne

- Vitamín B6 100 mg denne

- Vitamin B2 100 - 400 mg denne

- Kyselina listová 400 - 1200 mg denne

Bylinky, ktoré môžu pomôcť

Tu tiež, veľmi s rezervou, píšeme univerzálne bylinky, pretože každá pôsobí na každého inak. Niekto potrebuje niektorú viac, niekto menej. Odporúčame počúvať svoju intuíciu, študovať si zloženie bylín, prípadne sa poradiť s niekým, kto sa tomu venuje alebo s fytoterapeutom.

- Tymiánový čaj 2 - 3 šálky silného čaju denne.

- Pri silnej bolesti požujte 1/2 ČL strúhaného zázvoru, ktorý tlmí tvorbu prostaglanídov a tým zmierňuje intenzitu bolesti.

- Keď sa blíži migréna môžete požuť 2 listy vratiča obyčajného (ten rozširuje cievy)

- Rovnako 1/4 ČL kajenského korenia do 1 dcl tekutiny 3 x denne veľmi pomáha

Pripravte si vlastnú čajovú zmes

10 g prvosienka,

10 g hloh,

10 g praslička,

5 g medovka,

5 g ostružina,

5 g komonica,

5 g bazalka,

5 g repík,

5 g valeriána

(množstvá si môžete úmerne násobiť podľa potreby objemu zmesi).

2 PL zmesi varíme 5 minút v 500 ml vody a užívame 100 ml 4 x denne pred jedlom. Túto zmes máme veľmi dobre overenú a tento recept je "tajný" - nechajte si zmes namiešať v lepšej lekárni alebo čajovom obchode.

Čo môže ešte pomôcť

- Knippeho kúpeľ

- kontrastný kúpeľ nôh, zo studenej do horúcej vody.

- Masáže krčnej chrbtice

- Správna poloha v spánku - na chrbte, mierne rozkročené nohy, ruky vedľa tela, bez vankúša

- Lymfodrenáž- masáž

- Akupunktúra

- Kraniosakrálna terapia

- Zdravý chrup

- Zníženie dávky všetkých liekov, ktoré užívate, vrátane liekov na migrénu (konzultujte s lekárom)

Dúfame, že sme vás neunavili. Možno príspevok pomôže, nakopne, no veríme, že sa dostane práve tým, ktorí ho najviac potrebujú.

Autor textu: Daniela Viskupič zdroje: celostnamedicina.sk, Igor Bukovský, p. Ferda, Maria Treben, Christo, Janko Mermerski, Dionyz Dugas, Miroslav Hrabica, Rodrige Dahlke




Súvisiace produkty