Warning: Please check the form carefully for errors!

Magnesia Phosphorica

Farba: Žltá
Chemický vzorec: MgHPO4
Magnesium phosphoricum (lat.) · Magnesium phosphate (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 7 / Anglické číslovanie: No. 8


Hlavným miestom pôsobnosti Mag Phos sú svaly a nervy. Je pohonnou látkou pre činnosť svalov a svalový výkon (Kali Phos). Jeho význam pre nervy má súvis s činnosťou žliaz. Zodpovedá za peristaltiku čreva ako aj kontrakcie srdca, riadi vegetatívny nervový systém. Zvýšená spotreba magnézia súvisí práve s psychickými tlakmi alebo so zvýšenou činnosťou svalov. Zvýšená potreba: alkoholici, tehotenstvo, elektrosmog, vrcholový šport, diuretiká, psychické tlaky.

Magnézium je vnútrobunkový ión, ale 50 až 70% sa ho nachádza v kostiach. V tele by mala byť zachovaná jeho rovnováha s vápnikom (kalcium a magnézium sú partneri pri svalovej práci). Nachádza sa okrem kostí aj v zuboch, nervoch, chrbtici, mozgu, krvných bunkách, štítnej žľaze a samozrejme vo svaloch (hladkých, priečne pruhovaných aj v srdcovom svale).

Magnézium je nevyhnutné na úplnú relaxáciu svalu. Je základným liekom na koliky a spazmy svalov. Mag Phos asistuje vo funkčnosti muskulo-skeletárneho systému, nervového systému a pri činnosti srdca. Pri kontrakcii svalu sa z endoplazmatického retikula bunky uvoľňuje kalcium, ktoré zabezpečí kontrakciu svalových vlákien. Na uvoľnenie kontrakcie je potrebné vrátiť kalcium naspäť do endoplazmatického retikula. Na to je potrebná energia a horčík (Ca/Mg ATP-áza). Magnézium (horčík) sval uvoľní a pripraví ho pre ďalšiu kontrakciu. Mag Phos a Calc Phos teda pracujú ako partneri.

Zabezpečuje relax svalov a nervov. Pri nedostatku magnézia vznikajú kŕčové stavy hladkých aj priečne pruhovaných svalov. Magnézium stabilizuje uvoľňovanie mediátorov v nervoch. Pôsobí ako veľmi rýchly liek na spazmy a spastické bolesti. Pri dlhodobých problémoch so zvýšeným svalovým tonusom, ztuhnutosťou svalov, tetánii sa skôr odporúča podávať Calc Phos, prípadne užívať Mag phos  a Calc phos spolu. V zásade platí pravidlo, že ak magnézium neprinesie v krátkom čase úľavu, treba ho striedať s Calc Phos. 

Calc Phos a Mag Phos je dobrou kombináciu na spanie, ktorá pomáha napätým ľuďom uvoľniť sa a „vypnúť“ kontrolu nad dianím. Mag Phos uvoľní nervy a Calc Phos svaly (napr. ľudia, ktorí majú veľmi stuhnuté trapézy). Kali Phos je naopak liekom skôr pre nespavosť z náhleho stresu, šoku a psychického prepracovania. Horúce magnézium je možné podať aj pri zaspávaní aj pri prebúdzaní. Pomáha pri nervozite, ohrýzaní nechtov a pri trase končatín.

Magnézium má mnoho indikácií, podobne ako Kali Phos, je to príklad toho, ako deficit jednej minerálnej substancie rýchlo zapríčiní vyčerpanie ďalšej minerálnej soli. Vtedy je dobré doplniť obe tieto soli nervov. Magnézium pomáha stabilizovať nervy a funkcie nervových mediátorov. Pomáha pri pažravosti – prejedanie stresu a pri enormnej chuti na horkú čokoládu (sladká čokoláda – Nat Phos, len lieskovcová čokoláda – Kali Phos). Jedením sa stimuluje parasympatikus. Magnézium prináša úľavu pri nervovom vypätí. Spolu s Kali phos pomáha ľuďom, ktorí kladú na seba veľké nároky a chcú podať enormný výkon.

Uľavuje pri náhlych, prudkých, bodavých, spastických, migrujúcich, obťažujúcich a prerušovaných bolestiach (rýchly účinok pri neuralgii). Pri akútnej bolesti rozpustíme 5 tabliet v horúcej vode a naraz vypijeme. Pre tieto bolesti je typické, že sa uvoľňujú tlakom a teplom. Spastický kašeľ až dusenie – použiť „horúce magnézium“. 

Je účinné pri migréne v počiatočnom štádium - pri spazme ciev, neskôr, pri opuchu okolitého tkaniva v dôsledku dlhodobej následnej vazodilatácie, je potrebné použiť Nat Sulph.

Pomáha pri nadúvaní, nadmernej plynatosti a črevných kolikách, obličkovej a žlčníkovej kolike, pri „seknutí“ v krížoch, pri nervovej tenzii, strachu a skúškovom strese, pri kŕčovitých bolestiach pri menštruácii. Zúženie trubice pri prehĺtaní (Calc Phos). Nedobrovoľné tiky očného viečka, mykanie hlavou. Koliky dojčiat (Mag Phos, Calc Phos, Nat Sulph).

Soľ vhodná pre športovcov – zlepšuje svalový výkon. Kvalitnej konstrikcii svalu musí predchádzať kvalitná relaxácia (pre energetický doping Mag Phos, Ferr Phos, Nat Mur, Kali Phos).

Srdcové tonikum. Zvyšuje výkon slabého srdcového svalu. Pomáha znižovať vysoký krvný tlak jednak relaxáciou veľkých ciev, ďalej prekrvením obličiek, zvýšením výkonu srdca a rozšírením kapacitných ciev. Carey píše o magnéziu ako o výbornom lieku na všetky problémy srdca, okrem embólie.

Relaxácia, nielen svalová ale aj psychická a nervová (neistota, strach zo zlyhania). Harmonizuje činnosť žliaz tým, že relaxuje napäté nervy. Pomáha pri hyperfunkcii štítnej žľazy, pri diabete I. typu.

Magnézium je „elektrický“ minerál. Redukuje elektrické napätie na nervoch, žľazách, na nervovosvalovej platničke, chráni pred dôsledkami elektromagnetického smogu. Miesto, na ktorom spíme by malo byť bez elektromagnetických žiaričov.

Mag Phos je najlepší pre minerál pre pôrod. Zatiaľ čo prevencia spazmov v tehotenstve vyžadujeviac Calc Phos (Mag Phos je skôr akútnym liekom), podávanie Mag Phos počas celého tehotenstva by mohlo viesť k prenášaniu a uspatiu svalov. Užívanie počas posledného mesiaca alebo 6 týždňov pred pôrodom je však výbornou prípravou na pôrod a dobré kontrakcie.

Tvárová diagnostika a signály.

Zafarbenie a signály: utiahnutá povaha s postojom prekrížených rúk pred solárnym plexom. Jasne červené líca a tvár. Pri Mag Phos koža nie je teplejšia v dôsledku hyperémie ako pri Ferr Phos. Červené fľaky na krku, dekolte, na tvári pri strese. Hanbliví ľudia, často očervenejú od hanby. Nervózni. Neobsedia, syndróm nepokojných nôh, neustále trasenie nohami. Žravosť a túžba po čokoláde.