Pestovanie ľalie je niečo nádherné. Pestujeme ju zväčša ako okrasnú rastlinu, no jej liečivé účinky sa tradujú už od antiky. 

Cibuľky sa vysádzajú v auguste, takže ak ju ešte na záhrade nemáte, o chvíľku je ten správny čas si ich zaobstarať. Ľalií je veľa druhov a farieb no latinsky názov druhu ľalie, ktorá je liečivá je Lilium Candidum. Podľa tohto jej cibuľky ľahko nájdete v záhradkárstve. 
Mne sa ľaliu nepodarí dopestovať každý rok. Neviem čím to je, ale keď už zakvitne, tak sa teším, lebo sa s ňou veľmi dobre pracuje. Je výnimočne krehká a zároveň vyžaruje akúsi silu.

Ľalia je vrámci liečivých bylín takpovediac menej známy kvet. Zaslúžila by si viac pozornosti. Avšak v posledných rokoch výskumov našej katerdy farmakognózie a botaniky Farmaceutickej fakulty UK sa potvrdili nielen všetky doteraz tradujúce sa účinky ľalie bielej, ale aj jej účinok pri niektorých druhoch nádorových ochorení kože. Pri skúmaní tradičných receptov sme sa stretli aj s vnútorným užívaním extraktov z ľalie, avšak v odbornej literatúre sa tento fakt neodporúča.

Ľalia je


Adstringent (sťahujúce účinky)
Antiflogistikum (protizápalové účinky)
Antiseptikum (antibakteriálny účinok)
Dermatologikum (ochorenia kože)
Antimykotikum (protiplesňové účinky)

Obsahuje

Organické kyseliny
Flavonoidy (najmä kempferol, ktorý je najúčinnejšou zložkou)
Glykozidy
Stereoidné zlúčeniny
Dusíkaté látky

Využitie

Akné
Herpes simplex
Opuchy
Zápaly
Drobné popáleniny
Svalové bolesti

Vyrábame

Tinktúru
Masť
Olej

Používame

Tinktúru používame najmä zvonka, na herpesy, akné, plesne, zahnisané rany, ako dezinfekciu. Tinktúra sa riedi v závislosti od jej intenzity, ale ak si robíte domácu tinktúru cca v 50% alkohole, roztok pre obklady by sa mal riediť s čistou prevarenou vodou 1:1. Masť vyrábame z tinktúry pridaním do roztopeného základu maste a zahrievame na slabom ohni v priemere hodinu. Masť používame ako univerzálne liečivo na opuchy, štípance od hmyzu, bolesti svalov, na zapálené šľachy a kĺby. Olej má rovnaké účinky, je však jednoduchší na prípravu. V olivovom oleji macerujeme kvety na slnečnom mieste 2-3 týždne. Rovnako sa macerujú aj cibuľky ľalie. Ich účinok je rovnaký. Takže ak nemáte v zime čerstvý kvet, ale svoje nenamorené cibuľky, môžete si z nich pripraviť olejový extrakt.

Zdroj: Antiflogistické hydrogély na báze ľalie bielej, Čes. slov. Farm., 2011; 60, 189–192 , Zuzana Vitková ; Daniel Grančai ; Mária Haladová ; Petra Herdová ; Mária Cupáková ; Drahomíra Rauová
media
Súvisiace produkty