Korenie na podporu imunity

Už antický lekár Hippokrates tvrdil, že nech je jedlo tvojim liekom a liek tvojim jedlom a aj po stáročiach môžeme s úžasom povedať, že táto veta má aj dnes obrovský význam. Naša každodenná strava vyživuje telo a zásobuje ho energiou a nevyhnutnými látkami potrebnými pre plnú vitalitu a zdravie. Ovocie a zelenina majú povesť ingrediencií, ktoré sú plné vitamínov a minerálov, ale nemalou mierou nám pomáhajú napríklad aj korenie z celého sveta. Určite sa preto oplatí štipku korenia pridať pri varení alebo pri príprave čaju. Dokáže toho skutočne veľa, ale v zimnom období oceníme najmä schopnosť posilniť imunitný systém a vďaka tomu predchádzať vypuknutiu mnohých ochorení. Samozrejme nie je možné vyhnúť sa všetkým ochorenia, ale ako sa hovorí, prevencia je najinteligentnejší spôsob liečby.


Ktoré korenie podporí imunitu?

KURKUMA PRAVÁ (lat. Curcuma longa) je trvalka s rozkonáreným podzemkom, ktorá sa pestuje najmä v Indii. V závislosti od pôvodu a rastových podmienok obsahuje rôzne percentuálne podiely prchavých a neprchavých olejov, bielkovín, tukov, minerálov, sacharidov, kurkuminoidov a vlhkosti. Týmito zložkami pomáha podporovať imunitu a priamo bojuje proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.

Štúdie zistili, že kurkuma môže modulovať aktiváciu rôznych typov imunitných buniek, vrátane T – buniek, B – buniek, makrofágov alebo neutrofilov. Počas aktivácie imunitnej odpovede sa lymfocyty exponenciálne množia a diferencujú na B – bunky ako akési továrne na protilátky a T – bunky, ktoré sa diferencujú na rôzne podskupiny s rozličnou špecializáciou a obe riadia alebo zastavujú imunitnú reakciu. Niektoré rastlinné extrakty modulujú odpoveď imunitného systému a medzi ne rozhodne patrí aj kurkuma, respektíve jej zložka kurkumín. Ako doplnok liečby sa kurkumín svojimi protizápalovými účinkami osvedčil pri liečbe pľúcnych ochorení proti rozmnoženiu baktérií Mycobacterium tuberculosis alebo Klebsiella pneumoniae [1].

KAJENSKÉ KORENIE (lat. Capsicum genus) patrí k štipľavým a hrejivým koreniam a prispieva k zdraviu tráviaceho, močového a dýchacieho ústrojenstva. Za zmienku stojí tiež výrazný odhlieňujúci účinok, schopnosť prekrvenia, preventívne a liečebné pôsobenie pri chrípke a prechladnutí. Nielen obsah vitamínov (najmä A ako silného antioxidantu), minerálov a mastných kyselín, ale aj flavonoidov sa podieľa na protizápalových a protivírusových vlastnostiach. Kajenské korenie obsahuje kapsaicín, ktorý úspešne chráni organizmus pred patogénmi. Jeho konzumácia zvyšuje počet B – buniek produkujúcich protilátky [2] ktoré identifikujú a neutralizujú pôsobenie vírusov a baktérií v našom tele.

ŠKORICOVNÍK CEJLÓNSKY (lat. Cinnamonum verum) je všeobecne známy skôr ako škorica. Stimuluje, zohrieva a prekrvuje, utišuje bolesti, tlmí zápaly, povzbudzuje srdce, krvný obeh, funkciu trávenia a znižuje hladinu cukru v krvi. Škoricová silica je „širokospektrálnym antibiotikom“ a má inhibujúce účinky na rast baktérií a rôznych vírusov (napríklad chrípkových) [3]. Škorica, okrem iných zložiek, obsahuje niekoľko flavonoidových zlúčenín, ktoré vykazujú silné protizápalové účinky, čím posilňujú imunitu a bojujú proti škodlivým baktériám a vírusom. Škoricový olej dokáže chrániť pred bakteriálnymi infekciami, ktoré zapríčiňujú bežnú nádchu, prechladnutie, zápal hrdla alebo zápal pľúc [4].

KLINČEKOVEC VOŇAVÝ (lat. Syzygium aromaticum) je ďalšie korenie so schopnosťou prehrievať organizmus, ale aj tlmiť bolesť zubov, podporovať trávenie, pôsobiť proti plynatosti alebo pomáhať pri dýchacích ochoreniach. Jeho hlavná účinná látka sa nazýva eugenol, ktorý má silné antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. Na účinky éterického oleja z klinčekovca sa zamerala štúdia [5] skúmajúca niektoré imunologické parametre. Hodnotila humorálnu imunitu meraním hemaglutinačného titru (metóda na dôkaz protilátok pri infekčných ochoreniach). Podanie tohto oleja spôsobilo zvýšenie primárnej aj sekundárnej humorálnej imunitnej odpovede. Tieto výsledky naznačujú, že môže modulovať imunitnú odpoveď zvýšením humorálnej imunity a znížením imunity sprostredkovanej bunkami.

KARDAMÓM MALABARSKÝ (lat. Elettaria cardamomum) má najväčší význam práve ako korenie, ktoré sa pridáva najmä do sladkých pokrmov, dezertov a nápojov. Jeho plodom je tobolka, v ktorej sú ukryté semená. Aromatickú príchuť a ostrú, jemne horkú chuť s jemným citrusovým podtónom dodáva kardamómu silica, ktorej hlavnou zložkou je eukalyptol a limonen. Spektrum účinkov tejto silice je veľmi rozsiahle: má antimikrobiálne a antivírusové účinky, stimuluje tok žlče, účinkuje proti plynatosti, uvoľňuje kŕče, povzbudzuje apetít, uľahčuje vykašliavanie a má protizápalové účinky [6].

Okrem týchto korenín podobné alebo rovnako priaznivé účinky na podporu imunity preukazujú aj zázvor, rasca, čierne korenie, aníz, fenikel alebo koriander.


ZDROJ:
[1] Michele Catanzaro, Emanuela Corsini, Michela Rosini, Marco Racchi, Cristina Lanni. Immunomodulators Inspired by Nature: A Review on Curcumin and Echinacea. (2018).
[2] R. Yu , J. W. Park, T Kurata, K. L. Erickson. Modulation of select immune responses by dietary capsaicin. (1998).
[3] RITTEROVÁ C. Rastlinné antibiotiká pripravené doma. 2018. Foni book. 135 s. ISBN 978-80-8204-003-9.
[4] Anna Urbaniak, Anna Głowacka, Edward Kowalczyk Et. al. [The antibacterial activity of cinnamon oil on the selected gram-positive and gram-negative bacteria]. (2014).
[5] Sumita Halder, Ashish K Mehta, Pramod K Mediratta, Krishna K Sharma. Essential oil of clove (Eugenia caryophyllata) augments the humoral immune response but decreases cell mediated immunity. (2011).
[6] RITTEROVÁ C. Rastlinné antibiotiká pripravené doma. 2018. Foni book. 111 s. ISBN

autor: bioecologika
foto: pexels.com




Súvisiace produkty