Warning: Please check the form carefully for errors!

Kalium Phosphoricum

Farba: červená
Chemický vzorec: KH2PO4
Kalium phosphoricum (lat.) · Potassium phosphate (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 5 / Anglické číslovanie: No. 6


Kali Phos je nevyhnutný pre život a životnú energiu bunky vo všeobecnosti, spolu s Nat Mur sú potrebné pre život bunky, vytvárajú tkanivá a ochraňujú bunky pred predčasnou smrťou. (Kali Phos - energia pre bunkové delenie a tvorba bunkových membrán, Nat Mur – fyziologické vodné prostredie). Kali Phos sa spája s tvorbou fosfolipidovej bunkovej membrány a lecitínom. Najvýznamnejšiu úlohu plní v mozgu, nervoch, krvinkách a svaloch, najcitlivejšie na jeho nedostatok sú mozgové a nervové bunky.

Kali Phos je generálnym prostriedkom pre všetky stavy vyčerpania, fyzického aj psychického. Draslík je vo všeobecnosti vnútrobunkový (intracelulárny) ión, zatiaľ čo sodík je extracelulárny. Nachádza sa vo všetkých bunkách.


Treba si uvedomiť, že na to, aby telo mohlo bojovať s chorobou, potrebuje v prvom rade energiu. Preto v prípade vážnych a vyčerpávajúcich ochorení môžeme mať veľký úžitok z energetického (bojového) mixu Kali Phos - Nat Mur - Ferr Phos. Ide o organizmus vyčerpaný chorobou, operáciou alebo nádorovým ochorením. Až v druhom kroku je možné liečiť príčinu ochorenia.  Kali Phos, Nat Mur a Ferr Phos je kombinácia pre tehotné ženy ako prevencia potratu.

Sila nervov a mysle. Kali Phos podporuje funkčnosť celého nervového systému a činnosť srdca. Nachádza sa vo všetkých živých bunkách, no v mozgu a nervoch je jeho podiel a význam najväčší. Kali Phos je veľmi vďačný liek, nakoľko veľmi rýchlo pomôže prepracovanému biznismenovi alebo vystresovanej matke chorého dieťaťa, pri psychickej traume a kontinuálnom strese, pri žiali a zármutku, plačlivosti, melanchólii, pomáha prelomiť depresiu, apatiu. Pôsobí podporne ako tonikum vitality, je vhodný na slabosť a únavu, ktorej príčinou je prepracovanosť, starosti či nervové rozrušenie.

Kali Phos pomáha udržiavať dobrú pamäť a koncentráciu, energiu, entuziazmus a pocit pohody. Koriguje hyperaktívne správanie. Pomáha v skúškovom období študentom. Spolu s Calc Phos podporuje deti, ktoré majú problémy s učením, sústredením sa. Škrípanie zubami: Kali Phos a Calc Phos (prehrýza sa ťažko životom).

Táto minerálna soľ je veľmi vhodná pre starých ľudi vo všeobecnosti, no najmä ak trpia samotou, navracia im psychickú pohodu, vitalitu a životnú iskru, pomáha pri únavových bolestiach v nohách pri dlhšej chôdzi (ak sú mobilní, ale z bytu nevychádzajú, lebo nevládzu).

Vhodný na nervozitu, podráždenosť, precitlivelosť na zvuk a svetloplachosť, nekoncentrovanosť, poruchy krátkodobej pamäte. Zlepšuje všetky druhy depresie a demenciu, Alzheimerovu chorobu, schizofréniu, psychické problémy, pomáha pri agorafóbii (strach z otvoreného priestranstva). Vhodný pri všetkých problémoch mozgu, otrase mozgu (Nat Sulph pri opuchu), delírium tremens (hlavným liekom je Nat Mur), mäknutie mozgu. Epilepsia (Mag Phos, Silicea). Strata citlivosti na dotyk. Nervová paralýza. Závrate nervového pôvodu.

Nat Mur a Kali Phos sú výborné antidepresíva. Pomáhajú aj pri plačlivosti (spolu s Nat Mur). Kali Phos je potrebné na výkon a angažovanie sa v živote.

Pri nervovom vyčerpaní je dobrá kombinácia Kali Phos a Mag Phos.

Pre učenie je dobrá kombinácia Kali Phos a Ferr Phos, v niektorých prípadoch Calc Phos.

Nervové poruchy a celková únava môžu byť zapríčinené nahromadenými toxínmi, na vylúčenie jedov z organizmu je kombinácia Kali Mur, Kali Phos a Nat Sulph.

Upravuje rytmus srdcového svalu pri arytmiách, palpitáciách (po malom nervovom rozrušení alebo menšej námahe).

Sila svalov. Pomáha pri svalovej slabosti (časté u starých ľudí). Športovci – doping na posilnenie svalov (Ferr Phos, Mag Phos).

Pomáha pri teplote nad 38,5 °C (spolu s Ferr Phos a Nat Mur) a všetkých prudkých a rýchle sa zhoršujúcich stavoch. Biochemické antiseptikum. Je vhodný pri silných neefektívnych pôrodných bolestiach na zotavenie po ťažkom pôrode (hlavná tkanivová soľ na zotavenie po pôrode je Ferr Phos a Calc Phos ako tonikum pri dojčení a na obnovu krvi).

Veľké vyčerpanie Kali Phos vedie k bunkovej smrti - nekróze, gangréne, atrofii svalov a nervov, prímesi krvi v exsudáte, krv je tmavá a nezráža sa a zapácha. Krvácavé ďasná. Zápach z úst. Pacient máva veľký hlad a jedlo robí mu dobre. Chuť na orechy.

Poznámka: pri únave môže pomocť okrem Kali Phos aj Nat Mur, Ferr Phos, Nat Phos (pri prekyselení), Calc Phos (krvotvorba), Calcarea carbonica (ťažké vyčerpanie).

Prejavmi nedostatku môžu byť: iritabilita, netrpezlivosť, podráždenosť, hystéria, súbor príznakov nazývajúci sa neurasténia. Syndróm vyhorenia. Nespavosť, nervozita, pacient nevie zaspať, upokojiť myseľ, strach, podozrievavosť, túžba po domove, ustráchanosť. Psychický stres, priveľa mentálnej aktivity, neustále analyzovanie a vracajúce sa myšlienky  sú veľmi vyčerpávajúce. Nastáva bludný kruh. Udržanie pokojového potenciálu ako istého nerovnovážneho stavu vyžaduje energiu. Nepokojné deti nespia, ľahko sa budia, chcú byť nosené na rukách. Škrípanie zubami.

Tvárová diagnostika

Strata iskry a zdravej farby z tváre. Popolavá farba (akoby cigaretový popol) tváre. Najlepšie vidno okolo úst a na spánkoch. Vpadnuté spánky. Chýbajúca iskra v očiach prezrádza nedostatok vitálnej energie. Výzor neprítomný až apatický. Hnilobný zápach z úst. Hnilobný zápach kdekoľvek na tele. Kali Phos dáva žiaru tvári. Podráždenosť a netrpezlivosť alebo apatia a únava.