Zádušník brečtanovitý (lat. Glechoma hederacea) – viac ako len bylinka na kašeľ

 

Zádušník brečtanovitý patrí k rozšíreným trvácnym a vždyzeleným bylinám vyskytujúcim sa rovnako na vlhkých miestach ako aj na slnečných lúkach. Táto vzrastom nižšia aromatická rastlina s dlhými plazivými podzemkami a drobnými fialovými kvietkami sa objavuje už začiatkom jari. Vďaka neúnavnému rastu je zádušník považovaný väčšmi za burinu ako za rastlinu s významom pre ľudské zdravie, a to aj preto, že bez problémov znáša časté kosenie. Zbaviť sa ho naozaj nie je ľahké, napriek tomu sa oplatí naň nezanevrieť, ale nazbierať si vždy aj do zásoby, pretože zdravotné účinky zádušníka majú skutočne široké uplatnenie.

 

V modernej farmakológii nehrá dôležitú úlohu, ako liečivá rastlina má však za sebou dlhú históriu. Tradičné bylinkárske znalosti a rokmi overené využitie predurčujú zádušník na riešenie problémov s ochoreniami dýchacích ciest, pri chorobách močových orgánov, pri chudokrvnosti, pri tráviacich ťažkostiach, pri hnačke, pri chrípke a prechladnutí, pri tinituse, ale aj pri boľavých a slabých očiach, kožných problémoch so zle sa hojacimi ranami alebo ekzémami. Zádušník sa s obľubou používa na rýchle vylúčenie škodlivých látok z tela alebo na to, aby sa vôbec nemohli dostať hlboko do organizmu. Údajne viaže olovo, ktoré sa vylúči cez tráviaci systém skôr ako sa dostane do krvného obehu a pečene [1]. Nestratí sa však ani v kuchyni, najmä ako súčasť šalátov, polievok alebo nátierok.

 

Významné protizápalové účinky zádušníka brečtanovitého

Medzi aktívne látky zádušníka môžeme zaradiť niekoľko polyfenolov ako kyselina chlorogénová, kyselina kávová, kyselina ferolová, ale aj rutín, genistín, kvercetín, triterpenoidy a tiež aj polynenasýtené mastné kyseliny a druh insekticídneho lektínu nazývaného Gleheda nachádzajúci sa v listoch zádušníka. Aj vďaka týmto látkam extrakt zádušníka v horúcej vode pri testovaní vykazoval antibakteriálne, protirakovinové, insekticídne účinky a aktivitu stimulujúcu krvné doštičky.

 

Existujúce výskumné údaje poukazujú tiež na silné protizápalové účinky a významne zníženú expresiu niektorých zápalových cytokínov ako je IL-12p70 (stimulujúci imunitné T-bunky) a TNFα (faktor spôsobujúci nekrózu nádorov). Pri dennom podávaní extraktu zádušníka 0,5g/kg sa počas 4 týždňov na modeli hepatického zápalu potkanov preukázala signifikantne nižšia aktivácia zápalových buniek v pečeni [2].

 

Zádušník brečtanovitý a jeho vplyv na rakovinové bunky obličiek

Efektivitu účinkov zádušníka so zameraním sa na rakovinové bunky obličiek 786-O (RCC – renal cell carcinoma) zhodnotila štúdia [3] skúmajúca biologickú aktivitu kombinovanej liečby pozostávajúcej z niekoľkých zložiek. Konkrétne pozostávala z extraktu zádušníka v horúcej vode, polyfenolu kyseliny rozmarínovej a chemoterapeutického liečiva Cisplatin (spôsobujúcich niekoľko nepriaznivých vedľajších účinkov). Zámerom bolo skúmanie synergie týchto zložiek proti metastatickým obličkovým rakovinovým bunkám,  sledoval sa bunkový rast, bunková proliferácia, bunkový cyklus, mechanizmus bunkovej smrti a migrácia buniek.

Výsledky naznačili, že Cisplatin inhibuje proliferáciu a migráciu buniek 786-O a extrakt zádušníka a kyselina rozmarínová chránia pred týmito účinkami. Výsledky však neboli konzistentné, pretože závisia aj od miery koncentrácie jednotlivých zložiek, pričom priaznivejšie výsledky vykazovali koncentrovanejšie zmesi najmä 200 μg/mL. Na celkové zhodnotenie budú potrebné ešte ďalšie klinické štúdie.

 

ZDROJ:

[1] GREINER K. Moja domáca lekárnička z bylín. 2017. Nesvady: Foni book, s. r. o., 57 s. ISBN 978-80-89637-73-7.

[2] Cristina M. Uritu, Cosmin T. Mihai, Gabriela-Dumitrita Stanci, Et Al. Medicinal Plants of the Family Lamiaceae in Pain Therapy: A Review. (2018).

[3] Su-Tze Chou, Bing-Ying Ho, Yu-Ting Tai, Et Al. Bidirect effects from cisplatin combine with rosmarinic acid (RA) or hot water extracts of Glechoma hederacea (HWG) on renal cancer cells. (2020).

media
Súvisiace produkty