Kedysi sme s babičkou chodili zbierať maliny do lesa, to bol vždy obrovský zážitok. A tá vôňa, keď sme varili lekvár sa mi stále objaví, keď si na tieto nádherné letá v lesoch východného Slovenska spomeniem. Dnes sú maliny neodmysliteľnou súčasťou každej záhrady a veľmi sa tomu teším. Lebo mať doma takýto malý zázrak je prínosom pre celú rodinu. Potešia sa mu deti, ženy, aj muži. Využiť sa dá celá rastlina. Listy na čajík zbierame mladé, čerstvo zelené. Plody sušíme dozreté, alebo ich mrazíme.

Malina je

Metabolikum (urýchľuje látkovú výmenu)
Diuretikum (močopudný účinok)
Cholagogum (podporuje vylučovanie žlče)
Dietetikum (vhodná pre diabetikov)
Diaforetikum (podporuje potenie)
Adstringens (sťahujúce účinky)
Antipyretikum (znižuje horúčku)
Antiparazitikum (pôsobí proti cudzopasníkom)
Anthelminitikum (pôsobí proti črevným parazitom)
Stomachikum (podporuje chuť do jedla)
Amarum (podporuje vylučovanie žalúdočných štiav)
Hemokatarktikum (čistí krvný obeh)
Karminatívum (uvoľňuje plynatosť)
Choletikum (podporuje funkciu žlčníka)

List obsahuje

Triesloviny (galo- a elagotamíny)
Slizy
Flavonoidy
Pektín
Vitamín C
Fenolové kyseliny

Plod obsahuje

Antioxidanty
Vitamín C
Vitamíny skupiny B
Železo
Horčík
Fosfor
Draslík

Účinky

Zmiernenie menštruačného krvácania
Zvýšená telesná teplota
Čistenie krvi
Nadúvanie
Nechutenstvo
Zápaly
Žlčníkové ťažkosti
Prechladnutie
Hnačka
Zápal žalúdka a čriev
Poruchy močopohlavnej sústavy u mužov

Nežiadúce účinky

Žiadne nežiadúce účinky nie sú známe.

Využitie

Malinu môžeme využiť najmä pri črevných ťažkostiach, vôbec ťažkostiach s trávením akéhokoľvek charakteru. Tiež je vhodné listy maliny použiť v zmesi na trávenie, alebo pri ženských čajových zmesiach. Zápar z listov sa osvedčil aj pri ženských neduhách, ako nepravidelná a príliš silná menštruácia. U detí je vhodný najmä čerstvý a sušený plod, ktorý znižuje horúčku a tlmí zápaly. Plody maliny ocenia aj muži, pretože ich pravidelná konzumácia zvyšuje hladinu testosterónu a preto veľmi priaznivo pôsobí pri poruchách erekcie, impotencii a mužskej neplodnosti.
Zo sušených plodov pripravujeme zápar tak, že 1PL plodov zalejeme s 500 ML studenej vody a chvíľku povaríme. Potom necháme postáť ešte 15 min.

Poznámka
V rôznej literatúre sa uvádza, že účinné látky maliny pomáhajú v príprave maternice na pôrod, zlepšujú kontrakcie maternice, čím môžu zabrániť prenášaniu plodu. Znižujú bolestivosť kontrakcií a môžu skrátiť druhu dobu pôrodnú. Existuje však veľmi málo klinických údajov potvrdzujúcich uvedené účinky, z našej praxe sme sa nestretli s podobnými výsledkami, takže sa za toto tvrdenie tiež nemôžeme zaručiť. Ženám pred 3. trimestrom, alebo ženám, ktoré v minulosti porodili predčasne, alebo majú jazvy na maternici sa užívanie malinových listov neodporúča. Ak sa pred pôrodom rozhodnete pre malinu, pri podávaní by sa malo žačať v menších dávkach a s blížiacim sa pôrodom dávky zvyšovať.

Vyrábame

Čaj z listov
Kúpele z listov
Sirup
Džem
Likér
Plody sušíme a mrazíme


media
media
media
media
Súvisiace produkty