Warning: Please check the form carefully for errors!

Ferrum Phosphoricum

Farba: Magenta
Chemický vzorec: Fe2P2O7
Ferrum phosphoricum (lat.) · Iron phosphate (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 3 / Anglické číslovanie: No. 4


Nachádza sa najmä v červených krvinkách, pečeni, svaloch a vlasoch. Človek s hmotnosťou 65 kg má 2,82 g železa. 40% červených krviniek cirkuluje a asi 60% „čaká“ v slezine.

Biochemická prvá pomoc pri teplote, zápale a krvácaní. Zápal a zvýšená teplota je biochemicky nedostatok kyslíka a teda tento stav vyžaduje nosič kyslíka – železo. Zvýšením kyslíka sa zápal a teplota odstránia. Ferr Phos je dôležitý pre prenos kyslíka krvným riečiskom, podporuje funkciu cirkulačného a imunitného systému. Je súčasťou hemoglobínu, červeného farbiva, ktoré viaže kyslík. Ak je málo železa v krvi a tkanivách, dochádza k dilatácii ciev a následnej hyperémii, aby sa zabránilo hypoxii. Vo svaloch je Ferr phos zodpovedné za základný svalový tonus a preto je liekom pre všetky druhy hypotónie (ochabnuté svalstvo).  Ferr Phos potláča akékoľvek zápaly (infekčné aj neinfekčné) v ich počiatočnom štádiu pokiaľ sa neobjaví tvorba hlienu. Prináša úľavu od pulzujúcej bolesti spojenej so zápalom (zhoršuje sa pohybom a teplom a zlepšuje chladom). Zápal je forma boja. Vhodná prvá pomoc pri všetkých „itídach“. Je liekom pre prvé štádium zápalu a choroby.

Tzv. bojová kombinácia Ferr Phos – Kali Phos – Nat Mur prináša energiu a posilnenie tela v akútnej fáze akéhokoľvek ochorenia. V tehotenstve (1. trimester) pomáha vyrovnať sa s novou situáciou, pri nauzei a pôsobí aj ako prevencia potratu.

Ferr Phos pôsobí v počiatočnom štádiu infekcie (len zápal bez hlienu), pri infekciách a bežných nachladnutiach s „nižšou“ zvýšenou teplotou (do 38,5 - 39 °C). Je výborné pri zápale stredného ucha (Ferr Phos striedať s Kali Mur). Pomáha pri slabej imunite (ľuďom, ktorí „všetko chytia“), prechladnutí a chrípke, pri bakteriálnych, mykotických a parazitárnych ochoreniach, detských chorobách ako kiahne (striedať s Kali Mur) a pod. Pomáha pri suchom akútnom dráždivom kašli (zápal, bolesť), pri reumatizme v akútnej fáze (horúce kĺby, bolesť). Vhodné pri zápaloch močových ciest s nutkaním na močenie (počiatočné štádium, spolu s Nat Phos), pri prerezávaní zúbkov, pri bolestiach žalúdka po malom množstve jedla a gastritíde (spolu s Nat Mur a Nat Phos), zvracaní nestrávenej potravy (aj v tehotenstve pri rannej nevoľnosti), prekrvených, červených a zapálených očiach, zápale čriev, Crohnovej chorobe (spolu s Nat Sulph), borelióze, pri premohnutých hlasivkách u rečníkov a spevákov. 

Vo všetkých prípadoch 1. fázy zápalu dochádza veľmi rýchlo k úbytku Kali Mur a preto je dobré tento liek pre druhé štádium podávať už preventívne a striedať s Ferr Phos.

Ferr Phos zastavuje krvácanie v dôsledku mechanického poškodenia vazokonstrikciou. Krv je svetločervenej farby (podávanie každých 10 min). Prvá pomoc pri úrazoch, fraktúrach na zastavenie krvácania a ochranu okolitého tkaniva. Prvá pomoc pri popálenínach – lokálne kaša.

Pomáha pri anémii z nedostatku železa alebo pri veľkej strate železa (napr. pôrodom) spolu s Calc Phos, pri silnej menštruácii a zastavuje krvácanie z nosa (svetločervená krv). Pri veľmi nízkej hladine železa: Ferr Phos + Manganum sulphuricum + Cuprum arsenicosum.

Ak železo chýba deťom, tieto pomalšie rastú, sú slabé a unavené a otupelé.

Je prevenciou svalovej horúčky. Liečba svalovej horúčky: Kali Sulph. Ľudia s nedostatkom Ferr Phos sa pri zvýšenej telesnej námahe ľahko zadýchajú, trpia hnačkami alebo zápchami (hypotónia čriev), silným menzes, únavou, nízkym tlakom krvi, bolesťami hlavy, najmä po slabej námahe, ľahko sa unavia a majú problémy s imunitou. 

Nedostatok Ferr Phos spôsobuje vazodilatáciu, nízky tlak krvi, nedostatočné prekrvenie a slabú imunitu, spomalenie odvádzania odpadových látok z tela von, tie sa potom v tele hromadia a spôsobujú zápaly. Nedostatok spôsobuje pulzujúce bolesti hlavy v dôsledku hyperémie, hyperémia môže na mentálnej úrovni spôsobiť maniakálne nálady, vertigo alebo pískanie a bzučanie v uchu (zvuky v ušiach: Ferr Phos – porucha prekrvenia, Kali Mur – hustá krv, zlé prekrvenie, Nat Phos – prekyslenie, Calc Fluor a Silicea – nedostatočná funkcia ciev).

Únavový syndróm: Ferr Phos, Kali Phos, Nat Mur, prípadne Calc Phos - obnova krvi. Vhodný liek na doplnenie železa, posilnenie po pôrode a ako prevencia mastitídy a zápalov maternice. (Calc Phos ako tonikum a doplnenie vápnika pri dojčení a na obnovu krvi). Antioxidanty: Ferr Phos, Kali Sulph, zinok, selén, mangán. Káva, kakao, čierny čaj "vykrádajú" železo. Nedostatok Ferr Phos súvisí s neznášanlivosťou slnka. Ferr Phos a Kali Phos posilňujú koncentráciu.

Tvárová diagnostika

Akútny nedostatok: teplá prekrvená červená tvár – uši, líca (ako po behu, keď sa zadýchame). Na rozdiel od červene pri deficite Mag Phos je pri deficite Ferr Phos na dotyk vyššia teplota pokožky v dôsledku rozšírenia ciev a hyperémie. (Deficit Mag Phos môže človek cítiť ako vnútornú teplotu, ale navonok teplota nie je.)

Chronický deficit: sa prejaví belosťou a magentovým, modročiernym zafarbením v okolí očí. Magentové zafarbenie začína na bokoch koreňa nosa pri kútiku oka. Ľudia sa rýchlo unavia, neznášajú slnko.