Warning: Please check the form carefully for errors!

Calcarea Phosphorica

Farba: Kráľovská modrá
Chemický vzorec: CaHPO4
Calcium phosphoricum (lat.) · Calcium phosphate (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 2 / Anglické číslovanie: No. 2


Calc Phos má funkčnú aj stavebnú úlohu. 99% kalcia sa nachádza v kostiach, 1% ako voľné ióny v bunkách a 0,1% v medzibunkovej tekutine. Regulácia kalcia sa mimo bunky deje prostredníctvom hormónov príštitnych teliesok (kalcitonín, parathormón) a vitamínu D3 – hormónu cholekalciferolu, ktorý sa tvorí v obličkách. Stavebná funkcia súvisí s metabolizmom bielkovín. Calc Phos je nevyhnutné na spracovanie bielkovín z potravy a pre tvorbu potrebných bielkovín v tele. Z toho dôvodu je nevyhnutné pre tvorbu spojivového tkaniva a organickej výplne obalov, vytvorených Calc Fluor. 

Tejto minerálnej látky ja v organizme najviac, tvorí 57% hmoty kostí. Kalcium je spolu s Calc Fluor dôležité pre tvorbu kostí, spolu s Calc Fluor a Siliceou pre tvorbu šliach, spolu s Nat Mur pre tvorbu chrupaviek. 

Funkciou kalcia je svalová kontrakcia, vďaka kalciu sa môže sval stiahnuť. Ďalej je nevyhnutné pre tvorbu krvi a krvných buniek v kostnej dreni. Je dôležité aj pre zrážanlivosť krvi. Kalcium je dôležité pre tvorbu a uvoľňovanie hormónov (v nadobličkách, hypofýze), ktoré majú bielkovinovú povahu.

Calc Phos má špecifickú afinitu k albumínu. Albumín je bielkovina, ktorá sa syntetizuje v pečeni a tvorí 55-65% všetkých proteínov tela. Preto ochorenia spojené s únikom albumínu obličkami alebo nosovou sliznicou, čo sa prejavuje albumínovým exsudátom (priesvitný, konzistencia surového bielka), majú súvis s narušením rovnováhy tejto soli. Strava bohatá na bielkoviny vyžaduje veľa tejto látky a môže vyvolať jej nedostatok. S tým súvisí tzv. proteínová tučnota, kedy sa zhluky bielkovín ukladajú v tele (tučnota s pevným telom). Nedostatok Calc phos sa prejavuje naopak aj ako náhla a nechcená strata hmotnosti (najčastejšie u starých ľudí) a ako problémy s priberaním a nechutenstvom u detí.

Calc Phos reguluje kalcifikáciu kostí a zubov. Vykazuje piezoelektrický jav, t.j. jeho stlačením vzniká napätie na povrchu kosti, ktoré „priťahuje“ ďalšie ióny kalcia. Preto je cvičenie veľmi zdravé a prospešné pre kosti. Nachádza sa v kostiach, zuboch, spojivovom tkanive, mlieku, žalúdočnej kyseline. Je nevyhnutné pre rast a tvorbu organickej hmoty. 

Podporuje krvotvorbu, preto túto soľ zvažujeme vždy pri zdravotných problémoch spojených so stratou krvi (pôrod, úrazy, operácie) a pri anémii hladina železa je v poriadku, no znížený je počet červených krviniek). Nízky počet leukocytov, trombocytov. Rekonvalescencia po ťažkých ochoreniach. Pacient uvádza: Odvtedy, čo som bol chorý (prepracoval som sa, zrútil som sa), sa neviem dostať do pôvodného zdravotného stavu, nevládzem cvičiť a pod. Podporuje chuť do jedla a priberanie v prípade rastových problémov u detí alebo náhleho nechceného schudnutia.Kalcium v muskulo-skeletárnom systéme umožňuje svalovú kontrakciu, naopak magnézium relaxáciu svalu. Nedostatok tejto soli spôsobuje svalové kŕče (aj srdcového svalu) a stuhnutosť svalov.

Calc Phos potrebné vo zvýšenej miere v tehotenstve (rast plodu). Jeho nedostatok v tehotenstve sa prejavuje kŕčami. Lekári zvyčajne proti kŕčom predpisujú magnézium, to ale môže viesť k prenášaniu plodu. Oveľa logickejšie a fyziologickejšie je podávať Calc Phos. Schüssler podával magnézium až v 9. mesiaci, resp. posledných 6 týždňov pred pôrodom, aby podporil kvalitu pôrodných kontrakcií. 

Vhodná soľ pre ženy vyčerpané dojčením alebo silným menzesom. Dobrá na obnovu krvi po pôrode (spolu s Ferr phos - doplnenie železa a prevencia zápalov).

Podporuje hojenie fraktúr, lieči osteoporózu, osteopéniu, rachitídu a iné choroby kostí.

Detská soľ. Podporuje deti, ktoré neprospievajú a hyperaktívne deti. Pomáha deťom, ktoré majú bolesti hlavy v dôsledku vysokého tlaku v škole. Bolesti hlavy z preťaženia. Vhodná na rastové bolesti detí. Pre deti, ktorým sa fontanely pomaly zatvárajú. Na mäkké tenké kosti. Pomáha podávané matke, ak dieťa odmieta materské mlieko pre zlú chuť (napr.: pri menzes).

Pomáha pri alergii na bielkoviny, mlieko a problémoch s trávením mlieka.

Pomáha pri meteosensitivite. Chlad a zmena počasia zhoršuje zdravotné problémy. Neznášanlivosť ľadových nápojov. Studené končatiny a pocit chladu v údoch (akoby nimi pretekala studená voda) pri artritíde.

Zvracanie po studených nápojoch. Potrava leží v žalúdku ako masa a nehýbe sa. Bolesti všetkých kĺbov prí každej zmene počasia. Reuma s pocitom chladu. Calc Phos je soľ na reumatické bolesti kĺbov, ktoré reagujú na zmenu počasia. Bolesti bývajú najmä v noci a vystreľujú do celého tela. Teplo robí dobre.

Kalcium pri prekyslení pôsobí ako neutralizátor kyselín, vápenaté soli sa potom ukladajú a vytvárajú kamene. Častou príčinou nedostatku Calc phos je prekyselenie organizmu,  vhodné je v týchto prípadoch kombinovať Calc phos a Nat phos. Použitím Calc Phos sa rozpúšťajú kalcifikáty (kĺby, ateroskleróza) a kamene. Silicea je hlavným liekom, ktorý čistí solí kyselín z tkanív, preto ju vždy treba kombinovať s Nat Phos (prevencia akútneho prekyslenia).

Pomáha pri akútnej alebo chronickej nefritíde s albuminúriou. Calc Phos je liekom pre polypy a cysty s obsahom bielkovín.

Ak Mag Phos nezaberie v rozumnom čase pri kolikových bolestiach a opakovaných kŕčoch (ako horúce magnézium), vymeníme ho za Calc Phos alebo ich striedame. Calc Phos a Mag Phos pôsobia ako partneri v svalovej práci. Pre opakované kŕče svalov je hlavným liekom Calc Phos a Nat Phos (soľ na odkyslenie), kým magnézium pôsobí hlavne ako akútny liek pri kolikových bolestiach a na uvoľnenie spazmu alebo pri spastickom kašli. Často je dobré užívať Calc Phos  a Mag Phos súčasne.

Calc Phos spolu s Mag Phos sú liekom pre zaspanie – Calc Phos uvoľní svaly, Mag Phos uvoľní nervy. Niektoré problémy s nespavosťou pri intenzívnom strese a vyhorení však vyžadujú Kali Phos (strach, hyperaktívna myseľ). Vhodné pre deti, ktoré škrípu zubami a ľudí s napätými čelusťami (zaťaté zuby, prehrýzanie sa životom). Vhodné pri strate citlivosti.

Calc Phos je tkanivová soľ pre nosové polypy (Kali Mur), pre polypy vo všeobecnosti a cysty sú účinné tieto: Calc Phos, Nat Sulph, Nat Phos, Silicea, Calc Sulph v závislosti od charakteru a od obsahu cysty.

Deficit Calc Phos sa prejavuje ako extrémna chuť na mlieko alebo neznášanlivosť a odmietanie mlieka, chuť na horčicu, údené, kečup (deti), potreba bielkovín, odmietanie zeleniny. Nedostatoksa môže prejaviť aj ako rýchly pulz, nervozita a spazmus srdcového svalu.

Tvárová diagnostika a signály

Voskové zafarbenie, teplý biely odtieň slonovej kosti, akoby vosková figurína. Najčastejšie na krídlach nosa, na ušiach a na výrazných nadočnicových oblúkoch. Priesvitné, odvápnené zuby, rozpadavé zuby. Veľmi studené ruky a nohy a ihličkové pichanie v končatinách. Necitlivosť končatín, ktorá sa zhoršuje až tŕpnutie. Mravenčenie v rukách alebo nohách. Stuhnuté svaly šije. Hypertónia - zvýšený svalový tonus. Svalový pancier (zachovávanie odstupu, nemajú radi tesné objatia).