Zlatobyľ obyčajná kanadská - Solidago virgaurea

Najznámejší, najpoužívanejší a najúčinnejší rastlinný liek na všetky choroby obličiek. Prvé zmienky o jej účinnej sile sa píšu už v roku 1500, čiže na jej účinok sa môžeme spoľahnúť.
U nás rastie na rumaniskách, alebo v riedkych lesoch. V auguste sa zbiera horná časť vňate na začiatku kvitnutia. Správna doba zberu je obzvlášť dôležitá, keďže čerstvo kvitnúce kvety obsahujú najviac účinných látok.

Zlatobyľ je

- diuretikum (močopudný)
- antiseptikum (protizápalový)
- adstringens (sťahujúce účinky)
- metabolikum (urýchľuje látkovú výmenu)
- antireumatikum
- dermatologikum
- antibiotikum

Obsahuje
- triesloviny
- silica
- diterpeny
- flavonoidy
- triterpenové saponíny
- polyfenolové kyseliny
- horčíny
- inulín

Využívame
Celík, alebo zlatobyľ odvodňuje, ničí choroboplodné zárodky v oblasti ľadvín, zabraňuje vzniku pliesní, pôsobí proti baktériám Escherichia coli a kvasinkám Candida albicans. Používa sa pri chornických zápaloch prostaty, a výskyte bielkoviny v moči. Tiež je vhodným pomocníkom pri rozpúšťaní ľadvinových kameňov. Pridávame ju do zmesi v boji proti dne a reume, tiež aj pri vysokom krvnom tlaku. Pomáha pri chorobách pečene a žlčníka. Zoslabuje silnú menštruáciu. Využívame ju aj na topickú (na kožu) aplikáciu, pri zápalových procesoch ekzematických útvarov. Zlatobyľ upokojuje myseľ. Už len pohľadom na rastlinu naša duša pookreje. Naše strachy sa nachádzajú v obličkách, takže sa používa aj pri náhlych šokoch, a nešťastných situáciách.

Vyrábame
- čaj
- víno
- tinktúru
- obklady

Recepty

Celíkové víno
Účinný antibakteriálny prostriedok si vyrobíme tak, že čerstvú vňať zalejeme bielym vínom v pomere 1:2 a necháme stáť 2 týždne na chladnom mieste. Potom zlejeme a uchovávame v tmavej fľaši na tmavom mieste. Užívame 3x denne 1 polievkovú lyžicu.

Tinktúra
Sušený kvet zalejeme domácim alkoholom v pomere 1:2 a necháme macerovať asi 2 týždne. Potom zlejeme a uchovávame v tmavej fľaši. Užívame 3x denne 10 kvapiek do tekutiny.

Jančov ľadvinový čaj
30g zlatobyľ, 10g praslička, 10g vrbica biela, 10g stavikrv. Čaj pijeme 2x denne 6 dní v týždni, maximálne 2 týždne

Čajová zmes na bielkovinu v moči
20g zlatobyľ, 20g vres, 10g praslička, 10g šalvia. Pijeme ráno a poobede, 6 dní v týždni, po prestávke pokračujeme aj 3 týždne.
Súvisiace produkty