Na rôznych trávnatých plochách a voľne v prírode môžeme objaviť tento milý, voňavý, medonosný kvietok, ktorý je obľúbený najmä medzi ženami. V stredoveku patrila medzi uznávané prírodné lieky, čo sa časom potvrdilo aj farmakobotanickým skúmaním. Zbierame púčiky a rozkvitnuté kvety, ktoré sa dajú jesť aj surové, lebo sú bohatým zdrojom vitamínu c. Rovnako sa využíva k ozdobe jedál, alebo nápojov. Zo sedmikrásky si môžete pripraviť šalát, sirup na prechladnutie, ženský čaj, masť,  alebo pleťovú vodu.

Sedmokráska je
Expektorans (popdoruje vylučovanie hlienu)
Antitusikum (tlmí kašeľ)
Antimykotikum
Hemostatikum (zrážanie krvi, krvácavosť)
Antireumatikum
Antiflogistikum (protizápalová)
Adsringens (sťahujúce účinky)
Antipyretikum (znižuje horúčku)

Obsahuje
Saponíny
Triesloviny
Horčiny
Malé množstvo éterických olejov
Flavonoidy
Cukry
Polysacharidy
Kyselinu jablčnú, octovú a iné
Vitamín C (á 30mg na 100g)

Využitie
Kašeľ
Prechladnutie
Hojenie rán
Horúčka
Kožné zápaly
Tonizuje maternicu
Krvné podliatiny
Rany
Poruchy trávenia

Vyrábame
Sirup
Čaj
Tinktúru
Obklad
Masť
Používame v kuchyni

Používame
Sedmokráska sa používa dnes najmä ako okrasný kvietok, ale vieme ju využiť rôznorodo. Je vhodným a zaujímavým zdrojom vitamínu c, v pomere hodnôt podobným citrónu. Sedmokrásku zbierame skoro z jari, až do leta. Z kvietkov sa dá vyrobiť jemnučký sirup, ktorý môžeme užívať aj na bežné pitie, ale najmä pri kašli. Ak sa vám podarí nazbierať sedmokrásku spolu s fialkou, môžete si vyrobiť sirup z kombinácie oboch. Recept nájdete TU. Sedmokráska je bezpečná na užívanie pre celú rodinu a preto sušenie jej kvetov má veľký význam. Zo sušených kvetov robíme čaj – zápar, a môžeme z neho vyrobiť aj obklady na zapálenú kožu, alebo hemoroidy.  Rovnako je vhodná bylinná masť zo sedmokrásky, ktorá hojí rany a sťahuje zápal. Recept, ako si vyrobíte domácu bylinnú masť, nájdete TU.
Z minulosti sa zachovali informácie o tom, že sa sedmokráska, ako jemný ženský kvet používala pri chorobách maternice a silnom krvácaní. Môžete si ju primiešať do svojho ženského čaju.

Ak si pripravíte tinktúru, po zriedení s vodou si z nej môžete vyrobiť pleťovú čistiacu vodu, ktorá dezinfikuje a sťahuje. Je tak účinná pri liečbe akné v puberte. Návod, ako si vyrobiť tinktúru, nájdete rovnako na našom webe, TU.
V kuchyni sa sedmokráska zíde na ozdobovanie, ale môžete z jej listov a kvetov pripraviť aj chutné bylinkové maslo, alebo tvaroh jednoduchým primiešaním ingrediencií.

Náš TIP

Ak zmiešate sušené kvety sedmokrásky so sušenou lipou a bazou, máte pripravenú dokonalú bylinnú  kombináciu  pre boj  proti chrípke a prechlanutiu. 


zdroje: Fisher Heide, Frauen - heilpflanzen, Nymphenburger, 2006 // Lánská Dagmar, Jedlé rostliny z přírody, Aventinum, 2006 // Viskupič Daniela, Naša Bylinkáreň www.nasa-bylinkaren.sk // www.drkresanek.sk 

             cover foto: pixabay.com 

             foto album: Naša bylinkáreň

media
Súvisiace produkty