Bylinky nám pomáhajú už celé stáročia a čoraz viac ľudí sa opätovne s dôverou vracia k alternatívnym spôsobom liečby alebo k prevencii ochorení pomocou bylín. Ako pri každej inej liečbe, aj pri prírodnej liečbe je dôležité mať dostatok informácií a nepodceňovať možnosť konzultácie s odborníkmi. Deti predstavujú špeciálnu kategóriu užívateľov bylinnej liečby, ale netreba sa obávať, že pre nich nie je vhodná. 2 dôležité zásady, ktorých sa treba držať, sú poznať správne dávkovanie prispôsobené veku a podávať bezpečné bylinky pre deti. Ukážeme si preto, ktoré bylinky patria medzi neškodné a tiež ľahko dostupné aj pre deti. Samozrejme nie každá bylinka je vhodná pre každého a pri deťoch treba ešte obozretnejšie zvážiť ich používanie.


Kým v prvých mesiacoch života je ideálnou potravou materské mlieko, od ukončeného 6. mesiaca je už možné podávať aj niektoré bylinky vo forme veľmi slabého čaju. Najlepšie je bylinky začať pridávať do stravy postupne po jednom druhu a v nízkej dávke, na začiatok stačia 1 – 2 lyžičky čaju. Zvýšenú opatrnosť treba venovať prípadným alergickým reakciám a ďalej postupovať po konzultácii s lekárom.


1. FENIKEL OBYČAJNÝ (lat. Foeniculum vulgare)

Bolesti bruška, kŕče a zastavené vetry trápia deti v podstate od narodenia. V prvých týždňoch a mesiacoch je vhodné fenikel používať vo forme silice, z ktorej kvapneme 5 kvapiek do 100 ml napr. mandľového oleja a túto zmes používame na masáž bruška. Rozotierame ho do vlhkej pokožky, aby sa olej lepšie vstrebal. Staršie deti, ktoré už konzumujú bylinkový čaj, môžu fenikel užívať aj pri potrebe rozriedenia hlienov, podpore vykašliavania alebo pri nechutenstve.
Ďalšími pozitívnymi vlastnosťami fenikla sú aj jeho antimikrobiálne a antivírusové účinky. Štúdia [1] preukázala, že vodný roztok zo vzorky semien fenikla napríklad inhibuje rast baktérií Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia a iných. Metanolový extrakt vykazuje ešte vyššiu účinnosť antimikrobiálnej aktivity ako iné roztoky fenikla, pričom významnú aktivitu vykazuje najmä pri baktériách Escherichia coli, medzi ktorými sú aj patogénne kmene vyvolávajúce hnačkové ochorenia.
Okrem toho, fenikel obsahuje minerálne a stopové prvky ako vápnik, chróm, meď, železo, horčík, mangán alebo zinok, vitamíny rozpustné v tukoch aj vo vode, esenciálne aminokyseliny a mnohé iné látky, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu.


2. RUMANČEK KAMILKOVÝ (lat. Matricaria chamomilla)

Bolesť hlavy, nespavosť, strach a nervozita nesprevádzajú len život dospelých. Aj deti majú svoje obavy, napr. z nového kolektívu v škôlke alebo z prvého dňa v škole, a tieto udalosti môžu prispieť k vzniku stresového napätia. Rumanček je doslova ideálnou bylinkou, ktorá pomôže odstrániť nepokoj a naopak, pomôže navodiť pohodu a zmierniť úzkosť.
Ďalšou jeho nespornou výhodou je fakt, že pomáha pokožke regenerovať. Pri lokálnej aplikácii krému s obsahom výťažku z rumančeka dosiahol tento krém upokojujúce účinky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. V randomizovanej štúdii [2] sa porovnával účinok krému s rumančekom s krémom s hydrokortizónom a placebom pozostávajúcim z bežného prípravku na pokožku. Po 2 týždňoch krém s rumančekom vykazoval miernu prevahu nad 0,5 % hydrokortizónom a marginálny rozdiel v porovnaní s placebom.


3. MEDOVKA LEKÁRSKA (lat. Melissa officinalis)

Už od nepamäti sa používala na liečbu príznakov stresu, na podporu spánku a pamäti. Spoľahlivo funguje na nervozitu, úzkosť, depresiu, sústredenosť, ale aj na tráviace problémy, bolesť hlavy alebo na mierne prechladnutie. Iným využitím je antivírusové pôsobenie medovky, ktoré sa používa na miestne ošetrenie oparov (Herpes simplex) [3] objavujúcich sa skôr u starších detí.
Výhodou je, že deti medovku obľubujú pre jej sladkosť a výraznú citrónovú vôňu a chuť, vďaka čomu čaj s medovkou patrí k tým obľúbenejším. Medovka je všestranná a bezpečná bylinka pre deti rôzneho veku.


4. BAZA ČIERNA (lat. Sambucus nigra)

Asi najznámejšie využitie bazy sa spája s chorobami z prechladnutia a horúčky. Preventívne užívanie bazových prípravkov naviac naštartuje obranyschopnosť a podporuje imunitu, vďaka čomu sa organizmus jednoduchšie vysporiada k prípadnou infekciou.
Existuje niekoľko štúdií [4] zbierajúcich vedecké poznatky o baze čiernej a jej účinnosti v boji s chrípkovými ochoreniami. Napr. 40 pacientom s horúčkou vyššou ako 38 ºC bol podávaný sirup s extraktom z bazy v množstve 2 – 4 PL denne alebo placebo po dobu 3 dní. V skupine, v ktorej bola podávaná dávka s extraktom z bazy sa výrazne zvýšila imunitná odpoveď oproti skupine s placebom a tiež sa skrátila aj doba liečenia. Po 3 dňoch tejto liečby sa klinické príznaky chrípky znížili o 73,3 % (skupina užívajúca bazu) a o 33,3 % (skupina užívajúca placebo).


5. PÚPAVA LEKÁRSKA (lat. Taraxacum officinale)

Čerstvé, jarné listy púpavy sa dajú využiť ako šalát a sú ideálnym doplnkom stravy anemických detí, pretože obsahujú približne 2 – krát viac železa ako špenát. Iným využitím je púpavový sirup/med, ktorý deťom nielen chutí, ale tiež dobre poslúži v prípade dýchacích ochorení. Horká chuť púpavy ju predurčuje na liečenie tráviacich problémov, funguje na podporu chuti do jedla a je tiež nápomocná pri zápche. Niektoré vedecké štúdie naznačujú, že prípravky z vňate majú výraznejší močopudný účinok, než tie z koreňov [5].


ZDROJ:
[1] Shamkant B. Badgujar, Vainav V. Patel, Atmaram H. Bandivdekar. Foeniculum vulgare Mill: A Review of Its Botany, Phytochemistry, Pharmacology, Contemporary Application, and Toxicology. (2014).
[2] Janmejai K Srivastava, Eswar Shankar, Sanjay Gupta. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. (2010).
[3] Liečivé rastliny. 2010. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 284 s. ISBN 978-80-7360-589-6.
[4] Mohaddese Mahboubi. Sambucus nigra (black elder) as alternative treatment for cold and flu. (2020).
[5] SIMMONDSOVÁ M. a kol. 2018. Herbár liečivých rastlín. Bratislava: IKAR, a.s. - Príroda, 193 s. ISBN 978-80-551-6148-8.

Foto:pexels.com

autor: bioecologika 

media
Súvisiace produkty
Súvisiace články