Alergie, astma, atopický ekzém, porucha imunity

Všetky tieto "chronické ochorenia" majú spoločného menovateľa a tým je porucha a slabosť v oblasti imunitného systému. Žiadna choroba neprichádza len tak, vždy ju má na svedomí nejaký spúšťač. Väčšinou je to pestrá mozaika rôznych problémov, ktoré medicína komplexne nelieči. Potláča jednotlivé symptómy.
Objaviť príčinu takéhoto ochorenia nie je jednoduché.
Alergie sú ochorenia, ktoré zaznamenali úžasný rozvoj za posledné desaťročie. Pred 25 rokmi bolo alergické dieťa raritou. Rôzne formy prejavov alergií dnes trápi polovicu triedy.
Lieky pre potlačenie príznakov neliečia ochorenie. Pomahájú ho rozvíjať do horších štádií. Keď tu nefunguje cesta, treba hľadať inú.
"Zmena životného štýlu" sa stáva frázou, ale nie je to lepšia fráza, ako "môj Miško je alergik"?
Začína sa to kvalitou potravín, ovzdušia a vodou. S kvalitou vody a ovzdušia vieme pomôcť malými krokmi k zlepšeniu životného prostredia, o ktorých vás určite nemusíme poučovať.
Kvalitu potravín, aké prijímame môžeme však upraviť úplne. Tiež rytmus, pohyb, návštevy prírody, pravidelný spánok a odpočinok.
Imunita je zložitý systém a na jej fungovaní sa podieľajú všetky naše orgány. Základ je aj v našom hrubom čreve. Ak sa pravidelne nevyprázdňujete vy alebo vaše dieťa (správne vyprázdňovanie je 1 – 2 x denne) riešte tento problém! Nepravidelným vyprázdňovaním si zanášame náš krvný obeh, ktorým sme tvorení. Je to, ako keby ste do potoka sypali odpad na jedno miesto a vytvorili z neho hrádzu, ktorá sa nehýbe. Živočíchy pod hrádzou už nebudú žiť taký kvalitný život, ako predtým.
Naše črevo tvorí, tzv. imunoglobulín (ak je zdravé), ktorý výrazne ovplyvňuje imunitu pokožky a slizníc a teda bariéry pred vonkajším prostredím.
Krátkym kojením, antibiotikami a nevyváženou životosprávou, vytvárame počas nášho života a života našich detí dokonalé prostredie pre oslabovanie imunitného systému.
Genetická predispozícia je tiež dobrý základ pre prepuknutie takýchto chronických ochorení. Avšak, treba si uvedomiť, že je to "len" predispozícia, čiže nie je zaručené, že ochorenie zdedíme. Je však veľmi pravdepodobné, že ho životným štýlom môzeme veľmi rýchlo spustiť.
Kvalitným spušťačom ochorení je tiež nervová sústava, ktorá je silne skúšaná stresom a negatívnymi vplyvmi, ktoré blokujú akútne i dlhodobo našu obranyschopnosť. (Podľa čínskej tradičnej medicíny je oslabenie v kruhu pľúc a hrubého čreva.)

Alergická záťaž sa tiež môze prejaviť ekzémom, či drobnými kožnými výsevmi alebo krupičkami. Tiež častými zápalmi priedušiek. Porušením črevnej mikroflóry (nedostatočne vyprázdňovanie, časté antibiotiká, či rafinovaný cukor a červené mäso) sa zvyšuje priepustnosť čriev a tým sa do obehu dostávajú zbytky molekúl bielkovín a iných toxických látok. Imunitný systém reaguje agresívne a teda nielen voči vonkajšiemu prostrediu, ale aj voči svojmu vlastnému prostrediu ("autoimunitné" ochorenie).
Čiže celé to nie je tak, ako si to predstavujeme: jedna príčina = jeden dôsledok. Bežne sa nepátra po celkovej príčine, preto dôjde časom k rezignácii.
Ak dokážeme pripustiť, že my alebo naše dieťa ochorelo kvôli komplexnejšiemu problému, máme šancu na úspech a zlepšenie.
Alergické a astmatické prejavy sa môzu zmierniť alebo postupne vymiznúť. Taktiež ložiská atopického ekzému sa úplne zničia, zostane len pár ložísk a po niekoľkých rokoch terapie stravou, sa aj tých dá úplne zbaviť.
V priebehu terapie sa môzu príznaky aj zhoršiť v jednotlivých vlnách, čize telo nárazovo vylučuje nadbytočnú toxicitu.
Strava je najdôležitejsia!

Informovanosť je dnes úžasná, nekonečná a kvalitná. Informujte sa, hľadajte, riešte, liečte sa. Nikto vás nevylieči lešpie, ako vy sám.

Zdroje: Judita Hofhanzelova, Vladimira Strnadelova, CTM, Fytoterapia




Súvisiace produkty