Jesenné korene

Najvďačnejšia časť rastliny je tá neviditeľná. Koreň vťahuje na konci jesene do seba všetky živiny, ktoré mu pomáhajú prežiť zimu, a práve preto je táto časť rastliny zväčša preplnená liečivými látkami. Ku koncu októbra je ideálny čas na zber a spracovanie. Korene sa sušia, macerujú v alkohole na tinktúru, alebo užívajú čerstvé.

Ako spracovávame korene

Použite rukavice a rýľ. Ešte v tomto období je vidieť zvyšky listov, takže ľahko spoznáte, kde sa rastlina nachádza. Prípadne si v lete vytipujte miesta, kde rastie, skúste vytrhnúť malý kúsok koreňa, odfoťte si ho, a na jeseň budete mať istotu, že máte ten správny.
Koreň vykopeme, dobre očistíme kefkou a nadrobno pokrájame na drevenej doske.
Niektoré tvrdé korene, napr. echinacea, alebo ibiš sa dajú dobre postrúhať. Ostatné sú skôr mäkšie, takže tie sa zase lepšie krájajú. Ale je rozdiel, ak chcete koreň sušiť, treba krájať nadrobno, ak chcete macerovať, stačia aj hrubšie kúsky.
Koreň sušíme najlepšie v sušičke na ovocie, alebo v trúbe, či na radiátori. Podľa našich skúseností sa vo voľných podmienkach koreň dobre nepresuší a skôr splesnie, lebo obsahuje vela vody. Takže sušíme cca pri 40°C.
Ak máte v pláne pripraviť si tinktúru, zalejte pokrájané korene domácim ovocným alkoholom tak, aby boli v ňom ponorené. Macerujte 2-3 týždne za občasného premiešania. Potom sceďte.
Vyrobiť si tiež môžete aj masť, podľa starých známych receptov. Rozpustíme nesolenú bravčovú masť, alebo akýkoľvek iný základ masti a koreň v ňom macerujeme 3 týždne za občasného zahriatia.

Žihľava dvojdomá - Urtica dioica

Veľmi vďačná liečivka. Vyskytuje sa u nás skôr ako burina, takže zber jej koreňa nespôsobí jej vyhubenie. Koreň pŕhľavy sa zväčša maceruje v alkohole, aby sa jeho liečivá sila čo najviac koncentrovala v tinktúre. Takúto tinktúru užívame hlavne pri anémii, alebo akýmikoľvek problémami s krvou a krvným obehom. Koreň zároveň sušíme. Je vhodný na ochorenie prostaty, hnačky, vypadávanie vlasov, zvýšenú tvorbu mazu na pokožke, proti kašľu, bielemu výtoku, vodnateľnosti.
Nedoporučuje sa podávať koreň pri menštruácii. Ani ho nepijeme dlhodobo a vo veľkých dávkach.

Pýr plazivý - Elymus repens

Burina, s ktorou sa trápi asi každý zákradkár. Ak sa rozhodnete nestriekať, ale zbavovať sa pýru mechanicky, jeho tenký podzemok je veľmi prospešný zdraviu.
V bylinkárstve sa pýr uplatňuje zásluhou jeho značnej močopudnosti a tým schopnosťou čistiť organizmus. To ho predurčuje tiež na podpornú liečbu pri dne a reumatizme.
Aplikuje sa pri chorobách vylučovacích orgánov a močových ciest, pri piesku a kameňoch v močových cestách. Ďalej pri žlčníkových ťažkostiach, pri chorobách pečene a sleziny a môže sa pridávať aj do diabetických čajov. Pýr odstraňuje z organizmu soľné usadeniny. Účinne čistí krv, preto ho možno používať pri liečbe akné, vyrážok a iných kožných ochorení, pri znižovaní hmotnosti, taktiež pri reume, hemoroidoch, ako aj pri poruchách látkovej výmeny. Sušíme koreň pri 40°C a počas sušenia premiešavame.

Kostihoj lekársky - Symphytum officinale

Rovnako takmer nevyhubiteľný plevel tienistých miest záhrad.
Jedna z bylín, z ktorých radi vyrábame mastičku, ktorá je vynikajúca na liečbu zlomenín, pri vyvrtnutiach, zápaloch kostí, väziva a žíl, krvných podliatinách a zrazeninách. Tinktúrou rana prestane hnisať, dezinfikuje sa, rýchlejšie a lepšie sa zahojí. Tinktúra rovnako dobre pôsobí pri paradentóze a zle hojacich sa ranách v ústnej dutine (neužívame ju však vnútorne). Sušený koreň sa využíva na obklady pri pľúcnych ochoreniach, alebo rovnako ako masť, pri kĺbových disfunkciách, či už dlhodobých, alebo akútnych.

Púpava lekárka - Taraxacum officinale

Koreň sušíme. Priaznivo vplýva na metabolizmus. Odporúča sa pri zlej funkcii žalúdka, žlčníka, nedokonalom rozklade tukov, pri zápaloch pečene a močových ciest. Pri artróze sa osvedčili kúpele rúk a nôh. Podporuje trávenie, čistí žalúdok, osoží pri cukrovke. Pomáha pri reume, dne a kĺbových ťažkostiach. Púpavový čaj vynikajúco prečisťuje organizmus.

Echinacea purpová - Echinacea purpurea

Z koreňa vyrábame tinktúru, ktorá je známy imunostymulans. Čiže podporuje látkovú výmenu – imunitný system/lymfatický systém.
Koreň echinacei obsahuje množstvo účinných látok. Podporuje potenie, tvorbu slín, hojí rany a stimuluje lymfatický systém a obranyschopnosť. Množstvo prípravkov z echinacei, ktoré sa predávajú v lekárňach sa vyrába maceráciou koreňov v 40 % alkohole. Takúto tinktúru si môžeme pripraviť aj doma. Koreň sa dá liečebne využívať tiež dlhou maceráciou koreňov v horúcej vode. Echinacea je veľmi účinná ako liek pri prechladnutiach – bolestiach hrdla, horúčke, kedy jednak likviduje priamo patogény spôsobujúce zápal a zároveň stimuluje imunitný systém ktorý si ľahšie poradí s infekciou. Prípravky z echinacei by sa však nemali užívať dlhšie ako tri týždne.

Ibiš lekársky - Althaea officinalis

Koreň sušíme a používame ako časť bylinnej zmesi. Používa sa pri zápaloch horných dýchacích ciest, na tlmenie kašľa, pri zápaloch slizníc, zápaloch zažívacieho alebo vylučovacieho ústrojenstva, a pri hnačkových kolikách najmä u detí. Studený výluh koreňa sa odporúča napr. aj po požití koncentrovaného alkoholu alebo horúceho jedla a nápoja, kedy môže dôjsť k poškodeniu sliznice ústnej dutiny, hltana a žalúdka.
Obľúbený je ibišový sirup: Olúpaný a pomletý koreň povaríme vo vode, zmiešame s medom a pomarančovou šťavou a poriadne premiešame. Dostaneme lahodný a veľmi účinný sirup proti kašľu a katare slizníc (angíne).

Zo známych a voľne dostupných koreňov musíme spomenúť koreň zázvoru, ktorého spracovanie a užívanie je chornicky známe, rovnako ako koreň kurkumy, ktorý sa suší a následne melie. Zázvor, aj kurkumu si vieme v našich podmenkach dopestovať na záhradke, či v črepníku.




Súvisiace produkty