Ako si vyrobiť bylinný olej

Jednou z možností, ako užívať byliny je aj topická aplikácia, aplikácia na pokožku. Účinok liečivého zloženia byliny sa cez pokožku do systému dostane asi do 20 minút. Oleje sú vhodné najmä pri častej potrebe vonkajšej aplikácie, kvôli tomu že sú ľahšie vstrebateľné do pokožky ako maste. Zároveň vám však bylinný olej môže slúžiť aj ako základ pre výrobu maste.

Postup pri macerácii

Základný olej môžete zvoliť akýkoľvek. Ja preferujem oleje bez špecifického zápachu, ako kvalitný slnečnicový, mandľový, alebo avokádový.
Zvyčajný pomer pri sušených bylinách je 50 g byliny na 200 ml oleja, ale záleží to aj od hustoty byliny, keďže niektoré sú menej objemné a ťažké (sušené korene). Iné, (ako napr. kvet nechtíka) objemné a ľahké.
Ja preto používam zdravý rozum a zalejem byliny tak, aby boli všetky ponorené v oleji a nad poslednou vrstvou ponechám ešte 1-2 cm oleja. Čistou lyžicou môžete byliny do oleja zatlačiť.
Ak používate čerstvé bylinky, je potrebné ich nechať chvíľku „postáť na utierke“. Tak ja nazývam postup, kedy dávam priestor všetkým chrobáčikom a húseniciam utiecť. Najmä nechtík je vždy plný malých čiernych chrobáčikov. Ak pracujeme napríklad so skorocelom, ten nezvykne mať žiaden hmyz. Na ihliciach borovice sú niekedy prilepené pavučinky a levanduľa dosť chytá prach, tak tú treba dobre vytrepať, alebo zbierať po daždi za vetra. Potom byliny dobre otrasieme. Posekáme kvety, v mažiari rozdrvíme listy. Vložíme do sklenenej nádoby a zalejeme olejom.
Nádobu umiestnime do miestnosti so stálou teplotou bez slnečného žiarenia, alebo ak použijeme na maceráciu tmavú fľašu, olej môže odpočívať aj na parapete. Preferujeme teplejšie prostredie, lebo práve za tepla sa do oleja uvoľňujú živice, taníny, slizy, prchavé oleje. (My herbal studies, Herbal 101, 2019)
Nádobu uzatvárame tak, že na vrch položíme kúsok papiera na pečenie. Ide o opatrenie, ktoré som začala používať po tom, čo som nemohla prísť na príčinu zaplesnenia olejov. Takto sa tomu dá ľahko predchádzať.
Olej odpočíva za občasného pretrepania 4-6 týždňov. Potom olej v čistom prostredí a s čistým náradím precedíme aj 2 krát a vlejeme do tmavej fľašky. 


Postup pri zahrievaní

Do vodného kúpeľa vlejeme základný olej, ktorý pomaličky zahrievame na najmenšom stupni. Postupne pridáme do oleja byliny a čistou lyžicou premiešavame. Olej zahrievame s bylinou po dobu 60 minút, kým necítime, že rastlina stráca svoje éterické oleje, to znamená, že sa pomaly prevonia miestnosť a aj samotný základný olej. Olej precedíme a uskladníme v tmavej fľaši. Takto si môžeme pripraviť olej v akomkoľvek ročnom období.
Zahrievanie je obzvlášť vhodné, ak pracujeme so sušeným koreňom.


S týmito bylinkami nič nepokazíte

Tu je zoznam bylín, ktoré sú dostupné a vhodné na výrobu bylinného oleja, či už v suchej alebo čerstvej verzii:

Nechtík lekársky - protizápalový, hojivý, vhodný na rôzne defekty kože a jazvy
Levanduľa lekárska – protizápalová, hojivá, vhodná na rôzne defekty kože, upokojuje nervovú sústavu
Rebríček obyčajný – sťahujúci, protizápalový, vhodný na kŕčové žily, hemoroidy a gynekologické ťažkosti
Rozmarín – afodiziakum, protizápalový, dáva sa pri potrebe zvýšiť pozornosť, reumatoidná atrtitída, prostata
Skorocel kopijovitý – hojivý, sceľujúci, vhodný aj pri rôznych druhoch kašľu
Borovica lesná – olej z ihlíc, upokojuje priedušky a kašeľ, tlmí zápaly v kĺboch
Fialka voňavá – upokojuje kašeľ, tlmí nervovú sústavu
Ľubovník bodkovaný – upokojuje nervovú sústavu, tlmí zápaly a bolesti kĺbov a kostí

Byliny v oleji môžete samozrejme ľubovoľne kombinovať tak, aby vzájomne podporili svoje liečivé účinky. Ak pridáte do macerátu napríklad chilli papričku, alebo trošku zázvoru, znásobíte jeho účinok. Olej bude však jemne hriať a nie je už vhodný pre deti.

Doba spotreby a skladovanie

Ak chcete olej skladovať mimo chladničku, je nutné, aby bol uchovávaný v tmavej fľaši, alebo na tmavom mieste. Pleseň v oleji býva ojedinelá a tvorí sa zväčšia pri macerácií čerstvých bylín s vyšším obsahom vody, alebo pri nesprávnom postupe výroby. Váš olej však môže zostarnúť oxidáciou, kedy stráca sviežu vôňu a farbu. Rôzne oleje oxidujú za rôznych okolností, záleží na tom, aký olej, v akej kvalite pri výrobe použijete. Doba spotreby domácich olejov sa odvíja na základe kvality surovín, postupu výroby a skladovania od 6 mesiacov do troch rokov. Ideálne skladovanie domácich olejov je v chladničke.

Použitie

Bylinný olej natierame 3 – 5 x denne na postihnuté miesto. Čím častejšie, tým rýchlejšie sa upokojí bolesť, alebo zápal. Ak sa na danom mieste objaví začervenanie, alebo svrbenie, v používaní nepokračujte.

Autor: Daniela Viskupič
foto: sunset.com




Súvisiace produkty