Gemmoterapia

Jedna z najintenzívnejších bylinných terapií využíva zárodkové tkanivo rastliny, alebo reprodukčný systém rastliny a teda púčiky, mladé koreňové výhonky alebo semená. Rastlina pri svojom počiatočnom vývoji sústreďuje všetku energiu do vytvorenia listu, prípadne ju ukladá do semena na konci vegetácie. Práve preto je gemmoterapia taká vzácna a účinná.

Prvé známe klinické štúdie využívania týchto častí rastlín sa zahájili v pädesiatych rokoch, kde sa účinky testovali na ľuďoch a zvieratách. Ich iniciátorom bol belgický homeopat Pol Henry. Dnes sa extrakcia a spracovávanie embrionálneho rozvoja rastlín využíva najmä v homeopatii. Terapia sa tiež nazýva fytoembryoterapia. Puky rastlín obsahujú množstvo minerálov, olejov, vitamínov a fytohormónov, ktoré na ľudské tkanivo pôsobia regeneračne a detoxikačne. Dokonca niektoré fytoterapeutické vedecké štúdie dokazujú rekonštrukčné pôsobenie na RNA. Je to jedna z uznávaných bioterapií.

Terapia sa môže užívať systematicky, ale aj symtomaticky. Je bezpečná aj pre deti.

V zásade je príprava tejto terapie veľmi jednoduchá a práve začínajúca jar je ideálne obdobie pre výrobu púčikových zázrakov. V domácej terapii sa liek pripravuje tak, že sa lieh 96% nariedi s čistým lekárenským glycerínom (zoženiete v dobrej lekárni) tak, aby vznikol 42% alkohol (na meranie alkoholu môžete použiť jednoduchý a dostupný liehomer).

Zjedodušenie: Do 1 litra 96% alkoholu primiešame 1,15 litra glycerínu (vydeľte si pomer podľa svojich potrieb) Tým získame základný roztok, v ktorom môžeme lúhovať púčiky. Púčiky zbierame v čase, kedy nie sú roztvorené, ale sú pootvorené a teda v rastline začal proces prebúdzania. Puky zbierame opatrne tak, aby sme ich príliš nestláčali. Niekedy vedia byť lepkavé, preto odporúčame použiť bavlnené rukavice. Pri zbere myslite na to, že rastlina potrebuje prežiť. Nazbierajte si puky len pre svoju potrebu rovnomerne tak, aby ste neznehodnotili celú rastlinu. Púčiky prepláchneme vodou, osušíme a zalejeme alkoholom s glycerínom tak, aby boli všetky ponorené. Ideálne je použiť tmavú sklenenú fľašku. Lúhujeme po dobu troch týždňov a občas premiešame. Potom púčiky precedíme. Takto koncentrovanú tinktúru už môžete užívať, ale aby sme získali väčší objem, môžeme si ju homeopaticky rozriediť na potenciu D1, to znamená, že 100ml roztoku zriedime s 900ml asi 50% liehu. Teraz získame základnú tinktúru pre gemmoterapiu.

Dávkovanie závisí od váhy pacienta. Často platí, že dávame 1 kvapku na 1 kg váhy človeka. Tento počet kvapiek väčšinou rozložíme do troch dávok za deň. A teda 60kg žena užije 3x denne po 20 kvapiek tinktúry. Gemmoterapeutickú kúru začíname po niekoľkodňovej očiste organizmu tak, aby ju mohlo telo zapracovať intenzívnejšie. Tinktúru užívame po dobu od troch týždňov do 3 mesiacov.

Prehľad gemoterapeutických tinktúr

Breza: Pomáha pri osteoporóze, ľadvinových ťažkostiach, obnovuje činnosť pankreasu a sleziny.

Buk: Detoxikuje a regeneruje obličky, narúša obličkové kamene.


Čierna ríbezľa: Harmonizuje žlazy s vnútorným vylučovaním, pôsobí protizápalovo a tlmí alergie.

Dub: Detoxikuje a podporuje liečbu symptómov paradentózy.


Hrab: Regeneruje pečeň.

Hloh: Podporuje činnosť srdca, tlmí arytmie, znižuje krvný tlak.

Jedľa: Pomáha pri angínach, bronchitídach a astme.

Lipa: Upokojuje úzkostné stavy, zmierňuje bolesti nervového pôvodu.

Malina: Podporuje hormonálnu funkciu, lieči zápaly pohlavného ústrojenstva, užíva sa aj pri cystách v oblasti vaječníkov.

Černica: Pomáha pri liečbe kĺbového ústrojenstva, pôsobí antireumaticky.

Šípka: Zvyšuje imunitu a pôsobí protizápalovo.

Vres:
Detoxikuje, zmierňuje opuchy, zlepšuje stav ľadvín.


poznámka: Naša Bylinkáreň nevyrába žiadne gemmoterapeutické prípravky, ktoré sú určené na predaj. Postup prípravy terapie je určený  pre domáce použitie.
Zdroje: Gato Martin, Domácí výrobky z léčivých rostlin, Příroda, 2017, James Green, The herbal medicine-makers handbook, Crown publishing group, 2002, innovativemedicine.com, pexels.com
Foto: Mathias Cooper




Súvisiace produkty