Cesnak cibuľový - allium cepa

Máme veľké šťastie, že v prírode existujú takzvané fytobiotiká, čiže prírodné antibiotiká. V minulosti sa využívali častejšie, dnes sú nahrádzané synteticky. Majú však jednu veľkú výhodu. Pôsobia súčasne proti vírusovým, aj bakteriálnym infekciám, pliesňam a posilňujú imunitu!
Dnes sa pri týchto indikáciách odporúčajú veľmi jednoduché, a pre nás bežné rastliny, ktoré obsahujú allicin (cesnak kuchynský, cesnak medvedí a cibuľa) a horčičný olej (kapucínka a chren). Takže nie, nemusíte nechať v lekárni slušnú sumu, keď ste chorí. Stačí zájsť do kuchyne... Tieto rastliny v sebe nesú tzv. sirnaté zlúčeniny, ktoré sa sú z tela vylučované dýchacou a močovou sústavou a po celé hodiny pôsobia antibioticky.

Cibuľa je skutočne dokonalou zbierkou blahodárnych látok.

Cibuľa je
antiseptikum (dezinfekčný účinok)
bakteriostatikum (zastavuje rast baktérií)
choleretikum (podporuje vylučovanie žlče)
hypotenzívum (znižuje krvný tlak)
diuretikum (močopudný účinok)
anthelmintikum (proti črevným parazitom)
exprektorans (podpora vylučovania hlienu)
derivans (znižuje bolesť na pokožke)
karminatívum (uvoľnenie plynatosti)
antidiabetikum

Obsahuje
éterické oleje
vitamíny A, B1, B2, C a E (rovnako, ako cesnak)
allicín
oxylátky vápniku
karoteny
cholin
kyselinu aspargovú
nikotínovú
citrónovú
pantoténovú
fumarovú
octovú
linolovú
sodík
draslík
vápnik
horčík
fosfor
jód
lítium
síru
zinok
horčín (podporuje trávenie)
rastlinný hormón podobný inzulínu
lutein (antioxidant)
rutin (pôsobí pri vysokom krvnom tlaku)
salicyláty (využívajú sa pri bolestiach a horúčke)
glykozidy (pôsobia antibakteriálne)

Účinky
znižuje hladinu cukru v krvi (pre obsah glukokinínov)
čistí žalúdok a črevá
zlepšuje trávenie
upokojuje
reguluje krvný tlak
infekčné zápaly horných dýchacích ciest

Nežiadúce účinky
Pri narušení tkanív čerstvej cibule sa vyparuje kyselina propenylsulfénová, ktorá silne dráždi očné spojivky a sliznicu nosa. Primerané užívanie cibule spolu s bielkovinovými potravinami nemá žiadne škodlivé následky. Jednorazové prijatie väčšieho množstva vyvoláva ťažobu, bolesti žalúdka a vracanie. Čerstvá droga sa neodporúča pri floridných žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Vyskytujú sa však aj prípady individuálnej neznášanlivosti. To je aj indikácia k tomu, že je potrebné zvýšiť príjem látok podporujúcich vylučovanie tráviacich enzýmov.

Využitie
Ak chceme využiť všetky liečivé vlastnosti cibule, mali by sme ju používať prevažne surovú. Už najstaršie recepty využívali cibuľu nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie. Obklady pri zápale priedušiek, vredoch, kožných chorobách, bodnutí hmyzom, alebo pri uhryznutí zvierat. Jemným rezom sa z cibule začnú odparovať aj jej vlastné éterické oleje. Tým sa jej účinok rovná „aromaterapii“. Práve preto sa pri kašli, zápaloch, alebo iných ochoreniach dýchacieho ústrojenstva zvykne deťom k spánku krájať jedna veľká cibuľa. Cibuľu umiestnime čo najbližšie k hlave dieťaťa. Ideálne je cibuľu vložiť do vrecúška a zavesiť k posteli. Pod vrecúško umiestnite tanierik, alebo misku. Cibuľa začne kvapkať a vylučovať svoje šťavy, ktoré sa budú odparovať. Takto skrátite dobu liečenia, alebo zamedzíte rastu baktérií v ústrojenstve prírodnou cestou.

Cibuľa dráždi žalúdok, aj jej zjete naraz príliš veľa. Ak vás cibuľa príliš páli, môžete ju pokvapkať pár kvapkami citrónu a jej pálivosť sa zmierni.

Cibuľu nájdete v lekári aj v podobe homeopatického lieku Allium cepa.
Like je vhodný na alergické alebo vírusové rinitídy, ktoré majú charakteristické znaky lieku. Môže byť doplnený ďalšími liekmi s protialergickými účinkami (Sabadilla, Apis mellifica, Pollens, Poumon histamine); protizápalovými, protiinfekčnými (Aconitum, Nux vomica, Dulcamara).
Je rovnako používaný opakovane u alergických jedincov, ktorí prejavujú znaky lieku pri záchvate, laryngitídy a laryngotracheitídy, začínajúci čierny kašeľ, účinný pri kolikách s flatulenciou.


Vyrábame
cibuľový med
cibuľové víno
cibuľový sirup
cibuľový čaj


Recepty

V prevencii infekčného zápalu mandlí a horných dýchacích ciest sa osvedčilo vytrieť šťavou zo surovej cibule nosové prieduchy.

Pravidelné kvapkanie cibuľovej šťavy do nosa sa lieči infekčná nádcha (pozor, nie je vhodné pre deti).

Proti črevným parazitom sa rozkrájaná cibuľa nechá cez noc stáť v 250 ML vody a potom sa precedí. Voda sa vypije nalačno. Toto opakujeme 4 dni.

Na nehojace sa hnisavé rany prikladáme rozdrvené cibuľové listy.

Cibuľové víno - všeliek
3 stredne veľké cibule nakrájame nadrobno a zalejeme 1 litrom bieleho domáceho vína. Pridáme 5 lyžíc medu a necháme 2-3 týždne macerovať. Potom prefiltrujeme a užívame 3 x denne po lyžici, ako preventívny prostriedok.

Cibuľový med – pre zdravé dýchanie a kašeľ
4 stredne veľké cibule pokrájame nadrobno, alebo posekáme v mixéri. Bohato ich zalejeme medom a necháme stáť na teplom mieste za občasného miešania 2-3 hodiny. Prepasírujeme cez sitko a užívame 1 lyžičku každú hodinu. Môžeme pridať citrón.




Súvisiace produkty