Divozel veľkokvetý - Verbascum densiflorum

Divozel veľkokvetý sa majestátne a hrdo vypína, a preto nie je náhoda, že jeho ľudové pomenovanie je tiež kráľovská či cisárska svieca. Vo vrcholkoch kvitne výraznými žltými kvietkami a vďaka pôsobivej výške okolo 2 metrov zaručuje, že si ho všimnete už z diaľky. V plnom kvete naozaj pripomína horiacu sviecu a dokáže rozžiariť záhradku i okraj cesty. Pritom každý jeho kvietok kvitne v podstate iba jeden deň. Kým v noci sú ešte kvietky v púčiku, cez deň po rozkvitnutí ich horúce slnko prehreje a pomaly stratia svoj objem. Krása divozela je síce prchavá, ale účinky sú stále.

Uspokojí sa s pôdou chudobnou na živiny, ale vyžaduje dostatok slnečného žiarenia. Divozel veľkokvetý je dvojročná rastlina, takže zakvitne až na druhý rok, približne v období od júna do septembra. Najčastejšie sa zbierajú práve kvety divozela, ale aj listy majú svoje využitie napríklad pri hnačke, reumatických bolestiach alebo na ťažko sa hojace rany. V minulosti sa listy používali aj ako knôty pre sviečky [1]. Naši predkovia divozel považovali za magickú rastlinu, ktorá chráni pred bleskom a zlými duchmi.

Obsahuje

  • triesloviny
  • saponíny
  • slizy
  • sacharidy
  • horčiny
  • flavonoidy
  • silice

Účinky 
Už v období antiky sa divozel používal najmä na problémy s dýchacím ústrojenstvom, špeciálne na priedušky a pľúca. Na tieto zdravotné problémy sa využíva dodnes a je súčasťou viacerých zmesí na respiračné ochorenia a prechladnutie. K jeho účinkom sa radia antiseptické, analgetické, čistiace či močopudné vlastnosti. Veľkým benefitom kvetov divozela je fakt, že obsahujú aj slizy, ktoré utišujú kašeľ a súčasne aj saponíny, ktoré pomáhajú vylučovaniu hlienov. Vynikajúco sa tak uplatnia pri zápale priedušiek a hrtanu, pri chrapote a pískaní v prieduškách, pri znižovaní horúčky, pri astme, pri bronchitíde i pri angíne.

Na uľahčenie vylučovania hlienu v prieduškách je vhodné pitie nasledujúcej zmesi [2]:
10 g sušené kvety divozela
1 štipka listu a kvetov podbeľa
10 g sušené kvety slezu
5 g sušená praslička
Polovicu tejto zmesi dáme do 0,25 l vody, povaríme, precedíme a užívame 5 - krát denne jednu lyžicu.

Štúdia [3] z roku 2002 potvrdzuje taktiež antibakteriálne účinky divozela. Extrakt divozela bol pripravený v zmesiach vody, etanolu a metanolu a špeciálne vodný extrakt zaznamenal antibakteriálnu aktivitu v prípade baktérií Klebsiella pneumonia (spôsobujúcu zápal pľúc), Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok osídľujúci sliznice a kožu), Staphylococcus epidermidis (príčina vzniku infekcií na pokožke) a Escherichia coli (spôsobujúca črevné či močové infekcie). Iné štúdie zasa naznačujú, že extrakt z divozela je mimoriadne účinný aj proti chrípkovým vírusom či herpes vírusom. To sa pripisuje obsahu flavonoidov a verbaskozidu. Na potvrdenie je však potrebný ešte ďalší výskum.

Nežiadúce účinky
Čo sa týka nežiaducich účinkov, divozel nepôsobí toxicky. Neodporúča sa však dlhodobé a samostatné užívanie vo vyšších dávkach. Užívanie nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a pre osoby s nízkym krvným tlakom. Semená divozela sú jedovaté.

ZDROJ:
[1] Encyklopédia bylín. 2015. Nesvady: Foni book, s r.o., 2015. 51 s. ISBN 978-80-89637-28-7
[2] MUDr. HRUŠKA, Blahoslav. 2015. Ako sa liečiť rastlinami. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2015. 84 s. ISBN 978-80-7451-474-6
[3] Turker AU, Camper ND. "Biological Activity of Common Mullein, A Medicinal Plant." Journal of Ethnopharmacology 2002 82(2-3):117-25




Súvisiace produkty