Aké bylinky je vhodné použiť pri horúčke?

Dobre pracujúci imunitný systém je základom nášho zdravia. Napriek vynaloženej snahe o jeho kondíciu nás, z času na čas, aj tak prekvapí prechladnutie, kašeľ alebo horúčka. Mnohé choroby sa prejavujú práve zvýšenou teplotou alebo horúčkou a pri liečbe je dôležité vedieť ich rozlíšiť.

Telesná teplota človeka sa mení i v priebehu dňa, ale o horúčke môžeme hovoriť až vtedy, keď teplota presiahne 38 °C. Nebezpečná je najmä vtedy, keď vystúpi na viac ako 39 °C, pričom v tomto prípade je na mieste stav konzultovať s lekárom.  Horúčka ako taká nie je chorobou, ale jej príznakom a prirodzeným liečebným procesom a dokáže byť skutočne vyčerpávajúca. Ak teplota neklesá ani po podaní liečiv, treba bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Ak má horúčka mierny priebeh, teplotu môžeme znižovať aj pomocou byliniek vo forme čaju, ktorý dopĺňa hydratáciu a zároveň pomáha vyplaviť z tela škodlivé látky. Niektoré bylinky majú okrem toho aj chladiace a upokojujúce účinky.

BAZA ČIERNA (lat. Sambucus nigra)

Má výnimočné miesto medzi bylinkami pokiaľ ide o prechladnutie, zahlienenie alebo o horúčkové stavy. Znižuje horúčku, vyvoláva potenie, pôsobí močopudne a pomáha vylučovať hlien z priedušiek. Naviac, v štúdii [1] baza potvrdila antibakteriálnu aj antivírusovú aktivitu, konkrétne užívanie jej tekutého extraktu preukázalo zníženie symptómov a skrátenie trvania chrípkovej infekcie o 2 dni. Baza obsahuje rad vitamínov A, B, C a E, stopových prvkov meď, zinok, železo, minerálov draslík, vápnik a horčík, tiež aj karotenoidy, fytosteroly a polyfenoly. To z nej robí účinnú pomoc nielen pri liečbe dýchacích ochorení, ale aj pri migrénach alebo cievnych ťažkostiach.

RUMANČEK KAMILKOVÝ
(lat. Matricaria chamomilla)

Patrí k jedným z najuniverzálnejších byliniek a je vhodný aj pre deti, pri hnačkách, kolikách alebo pri prechladnutí. Pomáha znižovať horúčku, uvoľňuje kŕče a upokojuje. Vyznačuje sa tiež protizápalovými a antiseptickými vlastnosťami [2] pôsobí analgeticky a sedatívne. Rumanček má široké uplatnenie, tak vnútorné ako aj vonkajšie, pri nádche zasa pomáha jeho inhalácia.

LIPA MALOLISTÁ
(lat. Tilia cordata)

Čaj z lipy je doslova ideálny a neoceniteľný hlavne pri horúčke, konkrétne pri jej znižovaní. Harmonizuje a posilňuje imunitný systém, upokojuje kašeľ, zmierňuje kŕče a nemá žiadne vedľajšie účinky. Ak sa pije za tepla, má hrejivý účinok a výborne podporuje potenie. [3] Vďaka stimulácii potných žliaz a následnému poteniu sa vlastne fyziologickým spôsobom znižuje telesná teplota.

REBRÍČEK OBYČAJNÝ
(lat. Achillea millefolium)

Hoci je rebríček považovaný skôr za ženskú bylinku, zastavuje krvácanie tiež uvoľňuje kŕče, pôsobí proti nafukovaniu, stimuluje krvný obeh, pozitívne vplýva na trávenie a pokožku, nedá sa mu uprieť, že je nápomocný i pri horúčke a prechladnutí. Podobne ako rumanček, aj rebríček obsahuje chamazulén, ktorý pôsobí protizápalovo a ničí mikróby [4] čím zároveň dokáže odviesť horúčku z tela.

TÚŽOBNÍK BRESTOVÝ
(lat. Filipendula ulmaria)

Latinský názov tejto intenzívne aromatickej rastliny bol kedysi Spiraea, z čoho bol odvodený názov aspirínu. [5] Ten bol vyvinutý z kyseliny salicylovej izolovanej z túžobníka brestového a vŕby bielej. Obe rastliny nájdu uplatnenie pri liečbe zápalov a znižovaní horúčky, pričom túžobník obsahuje aj fenolové zlúčeniny, ktoré inhibujú imunitnú reakciu organizmu. Podporuje potenie a používa sa v zmesiach spolu s kvetom lipy alebo bazy.


ZDROJ:
[1] Evelin Tiralongo, Shirley S. Wee, Rodney A. Lea. Elderberry Supplementation Reduces Cold Duration and Symptoms in Air-Travellers: A Randomized, Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial. (2016).
[2] Janmejai K Srivastava, Eswar Shankar, Sanjay Gupta. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. (2010).
[3] DOGOSSYOVÁ KISSNÉ É. 2015. Z prírodnej klenotnice. Nové Zámky: Ex book, 14 s. ISBN 978-80-89590-15-5.
[4] Liečivé rastliny. 2010. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 27 s. ISBN 978-80-7360-589-6.
[5] SIMMONDSOVÁ M. a kol. 2018. Herbár liečivých rastlín. Bratislava: IKAR, a.s. - Príroda, 82 s. ISBN 978-80-551-6148-8.

foto: pexels.com 




Súvisiace produkty